تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - گزارش کارآموزی در کارخانه آجر سازی
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل دارای فرمت word می باشد.

 

موضوع: گزارش کارآموزی در کارخانه آجر سازی

سنگ های ساختگی : آجر،سرامیك،نسوز و بتن

آجر واژه بابلی می باشد و نام نخست خشت نوشته هایی بوده است كه بر آنها فرمان، منشور، قانون و جز اینها را می نوشتند. سومری ها وبابلیها، برای ساختن خشت،پس از فرونشستن سیلاب،گل خمیری را از كنار رودخانه ها به دست می آوردند.

پختن آجر باید همزمان با پیدایش آتش، نخست در دشتهایی كه سنگ پیدا نمی شده اختراع شده باشد.نخستین بار از گل پخته دیواره ها و كف اجاقها، به آجر پزی پی بردند. پیشینه آجر پزی در خوزستان و میانرودان (بین النهرین ) زودتر از جاهای دیگر ایران زمین است، در هندوستان تا شش هزار سال پیش می رسد.

در ایران در جاهایی كه سنگ نبود، پختن و مصرف كردن آجر از زمان باستان معمول شده. در دوران ساسانیان مصرف كردن آجر گسترش یافت. آجرهای ساسانی را نخست به گندگی 7 تا 8*44*44 سانتیمتر می ساختند. كف دالان مسجد اصفهان با آجرهای ساسانی به روش نره فرش شده است. این آجرها از زمان ساسانیان كه اینجا آتشكده بوده بجا مانده اند. آجرهای بزرگ قدمگاه نیشابور هم از زمان ساسانیان بجا مانده اند زیرا آنجا آتشكده آذر برزین مهر بوده است.

ساختمانهای بزرگ و زیبای آجری زیادی در ایران زمین باستان بجا مانده اند مانند : طاق كسری در میانرودان، پلهای دختر كه برای آناهیتا (ناپیلد = بی گناه = معصومه ) ایزد آب یا، بابك (با = بك + بك = بغ = ایزد ) ساخته شده اند، گنبد كاووس، مسجدهای بزرگی (بیشتر مسجدهای جامع) كه در زمان ساسانیان آتشكده بوده اند و نشانه هنر آجر كاری استادان ایرانی هستند. شاهكار هنر آجركاری مسجد جامع اصفهان و گنبدكاووس زیباتر از ساختمانهای آجری دیگر شد.

آجر سنگی است ساختگی و دگرگون كه از پختن خشت به دست می آید. خشت خاك نمناك یا گلی است كه به آن شكل داده شده باشد، گل مخلوط همگن و ورزدیده خاك و آب است. خاك را با 15 تا 25% وزنش آب، در هم كرده ورز می دهند تا تمام دانه های خاك نمناك شوند، یا به گرد خاك 7تا 8% وزنش نم می زنند. گل با فشار كم و به خاك نمناك با فشار زیاد شكل می دهند. خاك آجر - زمین خرده سنگی در همی است از جسم جامد + آب + هوا. آب و هوای درون خاك آجر، جای خالی آن است كه نمی شود بر آن بار گذاشت. جسم جامد خاك در هم شده ای است از میاندانه (ماسه 2 م م تا 60 میكرن) + ریزدانه (لای 60 میكرن تا 2 میكرن و خاك رس پولكی شكل نازك تر از 2 میكرن)وخاك آجر دارای سنگ آهك، سولفات فلدسپات،جسم های آهن دار، رستنی ها و جز اینها هم هست.

خاك رس

ماسه، از پوسیدن سنگهای آذری، فلدسپاتشان خاك رس می شود و كوارتز آنها خرد شده ماسه و لای می گردد. این است كه در همه خاكها كم و بیش ماسه و لای هست.

پاك ترین كوارتز، بلورهای دركوهی است كه بی رنگ و سوگذران هستند. كوارتز منگنزدار Amethystاست با رنگ بنفش، عقیق،كوارتز غیر بلوری می باشد كه به رنگهای سرخ، سیاه (Onyx)،سبز پیدا می شود. سنگ آتشزنه یا چخماق Opalهیدراكسید سبلیسم است.

ماسه استخوان بندی خشت است. اگر زیاد باشد برای گل رس چسبیده جا نمی ماند و آجری كه با خشت پر ماسه پخته شود، ترد و پوك و كم تاب می گردد. اگر دانه درشت سنگ سیلیسی یا سیلیكاتی درخشت بماند.چون با بالا رفتن درجه گرما حجمش زیاد می شود كه با جمع شدن خشت هنگام پختن هماهنگی ندارد، در آجر دوردانه های سنگ تركهای مویی پیدا می گردد. برای جلوگیری باید خاك آجر را آسیاب كرد و یا سنگهای درشت را از خاك بیرون آورد.

در ایران در زمانی كه خشت مالی با دست انجام می گرفت برای بیرون آوردن دانه های سنگ از گل خشت در آن پول نقره می ریختند تا خشت زدن برای پیدا كردن پول سنگهای گل را هم از آن بیرون آورد.

سنگ آهك CaCo3:

به اندازه كم و به شكل گرد به آجر آسیب نمی رساند و آچر را سفید رنگ می كند، اما زیادش در آجر كارگذار آور داشته، درجه گرمای خمیری شدن خاك را پایین می اورند و در گرمای كوره،خشت خمیری و آجر جوش می شود. این است كه نباید خاك خشت بیش از 30% وزنش گرد سنگ آهك داشته باشد. هرگاه دانه سنگ آهك درشت در خشت بماند، در كوره می پزد و آهك زنده Caoمی شود و پس از مصرف شدن، آب ملات را می مكد، می شكفد، حجمش زیاد می شود و آجر را می تركاند (آجر آلوك می كند ) نباید درخشت دانه درشت سنگ آهك بماند.

 

فلدسپات :

در خاك آجر، كارگذار را می كند و گرمای خمیری شدن آجر را در كوره به 1100 تا 1150 درجه پایین می اورد. از این رو پختن سرامیك با خاك فلدسپات دار ارزان می شود.

سولفات ها :

سولفات منیزیم Mgso4سولفات كالیم K2SO4سولفات ناتریم Na2so4و سنگ گچ 1H2O. CaSO 4به شكل گرد و دانه درشت،‌در خاك آجركم و بیش پیدا می شوند. سولفات ها اگر در آجر بمانند، هنگام آسیاب كردن خاك به شكل گرد در می آیند و پس از مصرف شدن آب می مكند، رو می زنند و نمای ساختمانهای آجری سفیدك می زند.

سنگ گچ، پس از پریدن آب شیمیایی آن، در گرمای زیادكوره Caoو So3 می شود، Caoكار آهك را می كند و So3می پرد و یا در آجر می ماند. آنچه در آجر بماند پس از نم كشیدن آجر به H2so4تبدیل شده و له آجر آسیب می رساند.

آهن جسم های آهن دار مانند سولفور آهن Fes2در كوره به اكسید آهن و So3تجزیه می شوند. اگر AO3با Cao، Mgo, k2o, Na2oتركیب سولفات بدهد. مانند سولفات ها كار می كند.

اكسید آهن در آجر كار گداز آور را می كند. از این رو در آجرهای نسوز اكسید آهن باید خیلی كم باشد و از یك در صد وزن خاك نسوز بیشتر نشود. اگر Fe2o3در خاك به 5% وزن آن برسد، رنگ آجر سرخ می شود و درجه آب شدن آن پایین می آید. این جور خاك در ساختن تنپوشه ممتاز كه نم نمی كشد و آب پس نمی دهد مصرف می شود. در گرمای كم كوره، آجر نیم پز می شود و آهن آن Feo می گردد كه رنگش كبود چرك است.

رستنی ها: گیاه ریشه و رستنیهای دیگر مانده در خشت، در كوره می شوند و جایشان در آجر خالی می ماند و آجر پوك می شود. برای ساختن آجر پوك و سنگ، به گل خاك اره می زنند، خاك اره در كوره می سوزد و جایش خالی می ماند و آجر پوك و سبك می گردد. آجر پوك به وزن تا 1/4t/m3ساخته می شود و برای گرما بندی و صدا بندی به مصرف می رسد.

دانسته شده كه، در آغاز تمدن مردم در گروههای كوچك در غارها می زیستند با زیاد شدن شمار مردم گروهها،چون برای زیستن شان در غارها جا نبود، زیر زمین، غار كندند و در آنجا می زیستند. در جاهای نمناك و بارشی كه زمین نم می كشد و غارهای كنده شده فرو می ریختند. روی تپه ها و بلندیها برای خود زیستگاه می ساختند.

كندوگل: آریاییها كه از جای سرد به ایران زمین آمده بودند، به روش سنتی خود زمین را می كندند و زیر زمین زندگی می كردند و به زیستگاه خود گند می گفتند مانند سمركند (سمرقند)تاشكند، خودكند (خوقند)، قصر كند (قصر قند ) و جز اینها.

با گذشتن زمان،‌در پاره ای از گویشهای ایرانی «دال » كند افتاده و «كن» مانده مانند كن نزدیك تهران و در ایرانشهر، بروسكن در خراسان و كنان در اردبیل در گویشهای دیگر، «نون» كنده افتاده و «كد» مانده مانند كدخدا، كدبانو (مس = بزرگ + كد) كه مسجد شده. كده، كوچك شده كد است كه پسوند واژه های زیادی است مانند آتشكده، دانشكده، میكده، مزداكده، و جزاینها.

به كده،‌كته هم گفته می شود مانند كته زغال، كته هیزم كه جای زیر و پایین است. كوچك شده «كن » كنه است كه جمع آن كنات یا قنات است، به كنه خنه هم می گویند كه در خراسان به خانه گفته می شود كندك، خندق شده و كندو به جای انبار كردن دانه ها گفته می شود. كندوان نام چند جا در ایران است. به لانه زنبور عسل هم كندو گویند.

در زمین های نمناك و آبدار كه كندن زمین و زیستن در زیرزمین دشوار است، همچنین برای ایمن بودن از یورش دشمنان، روی تپه ها (كله تپه ها)جای زندگی می ساختند كه جاهای زیادی با پیشوند و پسوند «گل» به جا مانده است مانند شش كلان در تبریز، هفت گل در خوزستان، سیاه كل در گیلان،كلان در تهران، بروجرد، آهر،قزوین، نهاوند، سروان، وجاهای دیگر، كلادر در مازندران مانند كیا كلا، رستم كلا،‌امیر كلاو جاهای دیگر.

كلات (كل + ات) مانند كلات نادری دره گز،كلات در بجنورد، مهاباد، چابهار و جاهای دیگر، كلاك به كل كوچك گفته می شود مانند كلاك نزدیك تهران كلاك در ساری، رشت، ایرانشهر و جاهای دیگر. به كل كوچك كلك هم گفته می شود مانند كلك سفید در تهران، كلك شهداد در چابهار، كلك سری در ایرانشهر و جاهای دیگر.

كل،به آدم بزرگ و سر و سرور هم گفته می شود مانند كل اسفندیار (كلو اسفندیار ) كل احمد، كل محمد و جز اینها، كل، كوتاه شده «كربلائی » نیست زیرا، كلانتر به بزرگتر می گویند، نه به «كربلایی تر »

در زمان صفویان، بهشهر مازندران (اشرف پیش و «خركوران » پیشتر) كاخی در میان باغ به سبك فرنگ ساخته شد كه آن را «كلا فرنگی » نامند.

سعدی در گلستان نوشته است « كلا كوشه دهقان به آفتاب رسید » كه در آن كلا = ساختمان، كوشه = كوشك = كاخ (كیوسك در زبانهای فرنگی همریشه با كوشك فارسی ست)، دهقان = دهگان = مالك ده یا فئودال است. پس كلا كوشه دهقان یعنی ساختمان كوشك مانند مالك ده. قلعه عربی شده «كله » و قله عربی شده «كله » است.

روشن شده كه آریایی هایی كه از خاور دریای مازندران به ایران آمدند در آغاز، زیر زمین و كله تپه ها می زیستند.

پس از آن زمان، در دشتها كه سنگ یافت نمی شد، خانه ها را با گل ورزیده یا شفته خاكی می ساختند. خاك را دسته كرده میان آن را آخوره (آبخوره) می كردند، و در آب می ریختند تا به خورد خاك برود و خاك خیس بخورد و گل شود : گل را ورز می دادند تا همه دانه های آن آب اندود شده گل چسبیده شود و با آن دیوار چینه ای می ساختند. واژه «وردن » باید از آن زمان به جا مانده باشد. روستاهایی كه با خانه های چینه ای ساخته می شدند با پیشوند «ورد» نامگذاری می شدند،مانند ورده (ورد +ده) نزدیك تهران ساوه و مهاباد. وردان در خوی،وردآورد در تهران و تویسركان و وردان در بوشه. ورین در اهر، آماده ورد (عماد ورد) در ری. واژه «واردان » كه در زبان ارمنی وارطان گفته می شود همان است. در زبان سوئدی روزگار را «وارداداك » گویند.

دیواره های چینه ای شاغولی نبودند، هر چه بلندتر ساخته می شدند، كفلتی شان كمتر می شد. برای آنكه دیوار شاغولی و با كلفتی كمتر ساخته شود، دیوارها را با خشت (گل شكل گرفته) ساختند. روستاهایی كه با خشت ساخته می شدند. با پسوند« كرد یا گرد» (از ریشه كردن)، نامگذاری می گردیدند، مانند دارابگرد، خسروكرد و روگرد یا بروجرد (ور +رو+گرد یا بر +رو +گرد) و جاهای دیگر. گرد در زباد روسی و گراد زبانهای اروپایی، مانند «نیژنی نوگرد» در روسیه، « بلگراد » در یوگسلاوی لنین گراد در روسیه و جاهای دیگر، با گرد همریشه اند. روستانشینان برای آرامش در برابر یورش دشمنان برج می ساختند و هنگام خطر به درون برج پناه می بردند.چسبیده به دیوار برج، باور می ساختند تا بتوانند از درون بارو پای دیوارهای برج را ببینند.

 

به برج پیش ها «برگ»می گفتند كه همام «بورگ» زبانهای اروپایی است مانند هامبورگ، ادین بورگ، ماكدبوگ و جاهای دیگر.

آجر لعاب دار دو جور ساخته می شود :

یكی آنكه نمای خشت را با جسم گداز آوری كه رنگ آجر نمایان باشد مانند اكسید سرب،یا گداز آور رنگی،اندود كرده آن را در كوره می پزند (خاك سرخ برای رنگ سرخ،اكسید آهن منگنزدار برای رنگ سرخ تیره،هیدراكسید آهن Limonitبرای رنگ سیاه،گلاهك برای رنگ زرد ).هنگام پختن خشت،اندود لعاب روی آن،كار گدازآور را كرده پوسته نازكی روی خشت را آب می كند و به آن می چسبد و به شكل پوسته شیشه ای در می آید. دیگر آنكه روی آجر را با لعاب شیشه ای بی رنگ یا رنگی اندود كرده، آن را می پزند. اندود لعاب روی خشت هنگام خشك شدن نباید جمع شود و ترك بر دارد یا آنكه در كوره هنگام پختن وا برود.

باید ضریب باز شدن و جمع گردیدن لعاب و آجر یكی باشد،وگرنه همین كه آن را،در آب فرو برند لعاب ترك می خورد (آجر باز می شود و لعاب با آن باز نشده می تركد).پوك بودن آجر هم می تركاند.

لعاب،به حل شل روی آجر اندود می شود.آجر،آب لعاب را مكیده جسم جامدآن روی آجر می ماسد،لعاب ماسیده در گرمای كوره آب شده به شكل پوسته شیشه ای،نمای آجر را می پوشاند. لعاب شیشه ای بی رنگ روی آجر،روشن و زیر پیداست،برای آنكه كدر شود،به لعاب اكسید قلع می زنند. هنگام سرد شدن لعاب آب شده،نخست اكسید قلع بلوری می شود و لعاب كدر می گردد.

شكل آجر،در ایران زمان درازی آجر 20*20*3 تا 4 س م ساخته می شد. برای فرش كردن،آجر بزرگتر «ختایی» وبزرگتر از آن «نظامی» می ساختند.

پیش از نخستین جنگجهانی،روسها درساختن قزاقخانه ها،آجرهای به اندازه 5*10*20 س م مصرف كردند كه آجر «قزاقی» نام گرفت و به روش سنتی تهیه می گردید. نخستین كارخانه آجر پزی را در ایران،امین الضرب مهدوی در پیرامون یك سده پیش در جنوب تهران بنیان گذاشت كه پس از او از كار افتاد. پس از جنگ جهانی دوم و آغاز صنعتی شدن ایران،كارخانه های آجرپزی هم ساخته شدند. در این كارخانه ها به پیروی از كشورهای صنعتی،آجرهای توپر،سبك،سوراخدار و توخالی را به اندازه های استاندارد،یا در خواستی خریداران می سازند. شكل آجر و «گندگی» آن در ایران استاندارد شده است.

آلوك و سفیدك،در پاره ای از ساختمانها،به ویژه تازه ساخته شده ها،پس از باران خوردن،دیواره های با نمای آجری بندكشی شده،یا نمای رو مالی شده با ملات سیمان،سفیدك می زند و دیوار را بدنما می كند. سفیدك زدن و روش جلوگیری كردن از آن در زیر نوشته شده است :

آلوك،اگر گل آجر سنگ آهك درشت دانه داشته باشد،هنگام پختن آجر،سنگ آهك هم كی پزد co2آن و caoدر آجر می ماند. پس از به مصرف رسیدن،آجر آب ملات یا آب باران را می مكد و آهك زنده درون آن می شكفد و ca(OH)2می گردد و حجمش 25 ر1تا 5ر3 برابر می شود (پف می كند).با افزایش حجم،در آجر تنش پیدا می شود و آن را می تركاند.این را آلوك كردن آجر نامند.

روش جلوگیری :خاك آجر را پیش از ساختن گل آسیاب یا غربال كنند و یا هنگام ورز دادن گل،با دست یا ماشین،دانه های سنگ را از گل بیرون آورند. در ایران از مصرف كردن آجر،آنرا در آب می ریختند تا خوب آب بمكد.آجرهای كه سنگ ریزه آهكی داشتند آلوك می كردند. آجرهای آلوك كرده را در نمای ساختمان مصرف نمی كردند.

سفیدك كربناتی،اگر پس از مصرف كردن آجر،دوغاب آهك ملات آهكی و سیمانی را بمكد Ca(OH)2آن از هوا CO2می گیرد. آب و CaCO3می شود،آب می پرد و CaCO3روی دیوار می ماند وسفیدك می زند. هرگاه آب ملات سخت باشد و بیش از اندازه سنگ آهك داشته باشد پس از گرفتن ملات و بخار شدن آب زیادی آن می پرد و گردسنگ آهك به شكل سفیدك روی دیوار می ماند.چنانچه باران در دیوار نشت كند،به ویژه اگر دیوار تازه ساخته شده باشد،آب باران كه كمی CO2در خود حل كرده،با كربنات كلسیم مانده در ملات دیوار یا اندود رومالی Ca(HCO3)2می سازد و رو می زند. پس از پریدن CO2و آب CaCO2به شكل سفیدك روی دیوار می ماند.

روش جلوگیری:آجر و سنگ را پیش از مصرف را پیش از مصرف كردن در آب برند تا سیرآب شوند و آب ملات را نمكند،در ساختن ملات،آب سخت (آب پر آهك ) مصرف نكنند. نمای دیوار بویژه اندودهای رومالی تازه ساخته شده را پیش از بارندگی آب پاشی كنند،تا آنها آب باران CO2دار (H2CO3) را نمكند. آب پاشیدن روی سنگ و آجر پیش از مصرف كردنشان از آن رو سودمند است كه،نمناك شوند و پس از مصرف شدن،آب ملات را نكند تا ملات نسوزد.

برای آنكه آهك شكفته با CO2 هوا تركیب سنگ آهك بدهد،باید هوا نمناك باشد،تا CO2با H2Oتركیب H2CO3بدهد. این اسید با Ca(OH)2تركیب سنگ آهك می دهد.در هوای خشك،ملات ماسه آهك نمی گیرند و می سوزد.

Ca(OH )2 + (CO2 + H2O = H2CO3) ----CaCO3 + H2O سفیدك سولفاتی،پس از هر بارندگی،آب باران كم و بیش در سطح دیوار نشت می كند،بویژه دیوارهایی كه باران خورشان زیاد باشد و چون آب باران خالص است،بیشتر جسم ها را در خود حل می كند. اگر دیوار با ملات گچ ساخته شده باشد،یا با ملات گچ بندكشی شده باشد،یا برای ساختن ملات،آب سولفات دار مصرف شده باشد،یا برای زودگیر كردن ملات ماسه آهك،به آن گچ زده باشند،آب باران كه با CO2 هوا H2CO3 شده،در ملات دیوار نشت كرده با گچ تركیب می شود و به سطح دیوار رو میزند. پس از بخار شدن آب،سولفات حل شده در آن،به شكل سفیدك روی نمای دیوار به جا می ماند. این كار به اندازه ای دنباله پیدا می كند. تا همه گچ مصرف شده در دیوار به شكل سفیدك در نمای دیوار رو بزند.

نمای دیواری كه با ملات سیمان ساخته شده باشد نیز سفیدك می زند. زیرا برای منظم كردن گرفتن ملات سیمان هنگام آسیاب كردن كلنكر به آن كمی سنگ گچ می افزایند.

روی نمای درونی دیوارها به علت آنكه آب باران در دیوار نشت می كند،گاهی سفیدك می زند. چون جاهای درونی گرمترند،آب نشت كرده گچ درا به شكل دانه های عرق روی دیوارها نمایان می گردد. پس از بخار شدن آب،گچ آن به شكل سفیدك روی دیوار می ماند. روی سطح درونی دیوار انبارهای كك نیز سفیدك سولفاتی پیدا می شود،زیرا زغال سنگ كمی Fes2دارد كه گوگرد آن با آهك ملات تركیب شده به شكل سفیدك گچی نمایان می گردد.

روش جلوگیری: اگر آجر و سنگ آب مكنده باشند،ملات گچی مصرف نشود و ملات كم سیمان مصرف كنند دیوارها را ملات سیمان بندكشی نكنند سفیدك سولفاتی اگر همیشگی باشد،آجر را خراب می كند،بویژه اگر آجر هم خوب نپخته یا پوك باشد.

سفیدك كلروری:برای پاك كردن سفیدك كربناتی نمای دیوار،روی آن را جوهر نمك آبكی كم مایه بپاشند. جوهر نمك با سفیدك آهكی دیوار تركیب كلرو كلسیم می دهد كه آن را باید با آب شست.

Caco3+ 2Hcl Cacl2 + H2o +Co2

اگر جوهر نمك پرمایه باشد یا خوب پاشیده نشود، یا بیش از پاشیدن آن نمای دیوار آب پاشی و خیس نشده باشد، جوهر نمك آبكی لای درزها و بندهای دیوار می ماند آجر آن را می مكد و با آهك شكفته ملات كلرو كلسیم می سازد. پس از خشك شدن دیوار، كلروكلسیم به شكل سفیدك روی دیوار می ماند. گذشته از سفیدك زدن، ملات كشی یا اندود رو مالی از اجرا جدا می شود، اندود طبله می كند و آب از لای درزهای میان ملات بندكشی و آجر به درون دیوار نشت می كند. هر گاه دیوار با آجر جوش یا آجر توپر ساخته شده باشد كه آب نمكند دردزهای میان ملات بندكشی و آجر گشاد تر می شوند و آب از لای درزهای گشاد شده بیشتر در دیوار نشت می كند. اگر در ساختن دیوار، سنگ یا آجر كلرور دار مصرف شود، یا آب كلرور دار (آب دریا ) در دیوار نشت كند، روی آن سفیدك كلروری می زند. كلروكلسیم «نم كش » است.

فهرست مطالب

سنگ های ساختگی 1

خاك رس 3

فلدسپات 5

سولفات ها 5

شفته خاكی 11

آجر سفالی 14

خشك كردن خشت 18

آجر پزی 20

كوره های آجر پزی 21

آجر لعابی 30

سفیدك سولفاتی 35

سفیدك كلروری 37

سفیدك نیتراتی 39

پاك كردن سفیدك دیوار 40.

دانلود گزارش کارآموزی در کارخانه آجر سازی

نوع مطلب : دانلود گزارش کارآموزی و کارورزی، 
برچسب ها : خرید پروژه کاراموزی در کارگاه اجرسازی، گزارش کار آموزی در کارخانه ساخت آجر، دانلود پروزه کارورزی شرکت فروش اجر، گزارش کارورزی در کارخانه سنگ سازی،
لینک های مرتبط :


شنبه 25 شهریور 1396 06:02 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب