تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - مقایسه هوش هیجانی مرد سالار و زن سالاری
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل با فرمت WORDمی باشد و قایل ویرایش و آماده پرینت است.

پایان نامه مقایسه هوش هیجانی مرد سالار و زن سالاری

فهرست مطالب

فصل اول

مقدمه

بیان مساله

ضرورت پژوهش

اهداف پژوهش

سوالات تحقیق

تعاریف واژه ای

فصل دوم

مقدمه

ساختار خانواده

كاركردهای خانواده

تعریف عام قدرت

تعاریف قدرت در حوزه خانواده

تئوری منابع

دیدگاه فیمینیسمها

مفاهیم قدرت در خانواده

انواع قدرت در خانواده

زن و خانواده

هیجان

فیزیولوژی هیجان

هوش هیجانی و مفهوم توانایی ذهنی

دیدگاه شخصیتی – اجتماعی – هیجانی هوش هیجانی ( مختلط )

نظریه گلمن

كاركردهای هوش هیجانی

هوش هیجانی ، تفكر و رفتار اجتماعی

هوش هیجانی ، انطباق بارویكردهای استرس زا

ارتباط هوش هیجانی و سلامت روانی

مروری بر تحقیقات انجام شده

فصل سوم

روش پژوهش

ابزار تحقیق

پرسشنامه هوش هیجانی

كاربرد پرسشنامه

دامنه سنی

اعتبار و پایایی

هنجاریابی در ایران

پرسشنامه ساختار قدرت در خانواده

اعتبار و پایایی

نمره گذاری

روش تجزیه و تحلیل داده ها

فصل چهارم

یافته ها و تجزیه و تحلیل داده ها

مقدمه

فصل پنجم

بحث و نتیجه گیری

پیشنهادات

محدودیت ها

منابع

چکیده

این پژوهش در جهت بررسی رابطه هوش هیجانی زنان معلم شهرستان ابهر با ساختارقدرت در خانواده صورت گرفته است . كه در این پژوهش فرضیه ها به صورت رابطه هوش هیجانی با ساختار قدرت در خانواده زنان معلم رابطه بین مولفه های مهارتهای درون فردی زنان شامل ( خودآگاهی هیجانی ، جراتمندی ، حرمت نفس ، خود شكوفایی . استقلال عمل ) با ساختار قدرت در خانواده بر اساس الگوی حاكمیت مرد ، رابطه بین مولفه های مهارتهای درون فردی با ساختار قدرت در خانواده بر اساس الگوی حاكمیت مرد می باشد .

در این پژوهش به جهت بررسی فرضیه ها و پاسخ به آنها 40 نفر از زنان معلم در شهرستان ابهر به روش تصادفی انتخاب شدند كه متاهل بوده و پنج سال از زمان تاهل آنها گذشته باشد و با همسران خود زندگی كنند.

ابزارهای مورد استفاده در این پژوهش تست هوش هیجانی بار –ان با 90 سوال كه در ایران استاندارد شده و تست خود ساخته ساختار قدرت كه شامل 26 سوال می باشد . كه هر دو به روش لیكتری نمره گذاری می شود تست ساختار قدرت از بعد از زن سالاری ، مرد سالاری و الگوی مشاركتی و ضعیف را در خانواده مشخص می سازد . روش بكار گرفته شده در این پژوهش شامل آمار توصیفی فرمول همبستگی پیرسون آمار استنباطی tبه منظور بررسی ارتباط معنی دار بودن متغیرها استفاده شده است .

 

فصل اول

مقدمه

زندگی اجتماعی برای انسان یك ضرورت اجتناب ناپذیر است. صاحب نظران اعتقاد دارند خانواده مهمترین نهادی است كه فرایند اجتماعی شدن را ایجاد می‌كند. لذا، شناخت آن از منظرهای گوناگون لازم و ضروری است. خانواده به عنوان یك سازمان پیچیده كه دارای كاركردهای مختلف نظری و عملیاتی می باشد، مهمترین عامل در بالا بردن نرخ بهره‌وری می‌باشد كه بالطبع باعث افزایش بهره‌وری در جامعه می‌گردد. بنابراین جا دارد به عنوان یك ضرورت، اولین قدم در این راستا را اصلاح و شناخت مفاهیم رفتاری در خانواده بدانیم و گامهای عملی در جهت ارتقاء كیفیت كاركرد خانواده در جهت بهره وری بالا برداریم.

خانواده به عنوان ركن اساسی جامعه نهادی است كه رهبری آن دركنار الگوهای سنتی و فرهنگی احتیاج به الگوهای مدیریتی نوین دارد. خانواده یك نظام است و برای خود اجزاء و اصولی دارد كه حاكم براین نظام می باشد. ركن اصلی آن زندگی زناشویی است كه بر پایه روابط زوجین استوار است. در حقیقت زن و شوهر در ازدواج سالم می دانند كه آنها مسؤول شادی یكدیگر هستند. به عبارت دیگر ازدواج سالم، ازدواجی است كه در جهت صمیمی شدن باشد. لذا در طی این مسیر فرایند دوست داشتن، حل و فصل مسلمت آمیز اختلافات، مصالحه، تفرد، صمیمیت و مذاكره بر سر تفاوتها، شكل می‌گیرد. برای مذاكره بر سر تفاوتها و اختلافات باید میل همكاری وجود داشته باشد تا حل و فصل منصفانه مسائل را امكانپذیر سازد. از سوی دیگر ارتباط روشن مستلزم آگاه بودن از خصوصیات فردی همسر و احترام گذاشتن به تفاوتهای دیگر می‌باشد. در ازدواج سالم زن‌وشوهر برای حل مسائل مختلف زندگی از جمله اقتصادی، اجتماعی، امور شخصی یكدیگر تلاش می‌كنند و بر اساس توافق كارها را بین خود تقسیم می‌نمایند، تا راه برای هر گونه استبداد و محرومیت هر یك از زوجین بسته شود. لذا تقسیم وظایف بر مبنای مصلحت خانواده است كه ابراز و كنترل احساسات كه یكی از مؤلفه‌های هوش هیجانی است به شكل صادقانه و از صمیم قلب نه از روی ترس شكل می‌گیرد و راه را برای گسترش مهارتهای درون فردی(حرمت نفس، جراتمندی، خود شكوفایی و استقلال عمل) و احساس شادكامی و خوشبختی همسر باز می‌كند و مسلماً وقتی كه عزت نفس زوجین و در حقیقت احترام به خویشتن و پذیرش خود با تمام خصوصیات مثبت و منفی بالا باشد گامی بزرگ در جهت تربیت فرزندانی كارآمد و مستقل برداشته می‌شود.

پس بطور خلاصه می‌توان گفت زوجی كه از جانب همسر خود فقط زور و استبداد دیده و نتوانسته آنرا بپذیرد یا بنا به شرایط خاص خانوادگی مخالفت با آنرا علناً بیان نمی‌كند كم‌كم نسبت به خود به دیده كاستی و عدم توانایی ایستادگی در برابر فشارها را احساس می‌‌كند و لذا هر روز نسبت به دیروز خود را حقیر تر و كم كارآمدتر می‌بیند چرا كه با كوچكترین تلاش در جهت استقلال، مخالفت و سر خوردگی می‌بیند و بنابراین هم در مهارتهای فردی و هم در احساس رضایت كلی از زندگی و رسیدن به مفهوم خوشبختی و شادی دچار مشكل می‌گردد.

بنا به نظر ستیر[1](1374) در خانواده‌های بالنده افراد آزادانه با هم درد دل می‌كنند و برای امور خانواده برنامه ریزی می‌نمایند و اگر چیزی مزاحم اجرای برنامه‌ها گردید با انعطاف پذیری خود را با آن تطبیق می‌دهند.در این خانواده است كه زندگی آدمی و احساسات بشری از هر چیز دیگری مهمتر است. لذا والدین،خود را رهبر نه ارباب می‌دانند و پدر و مادر درهر موقعیتی اولین وظیفه خود را تربیت فرزندان در جهت انسان واقعی شدن می‌دانند.

نكته مسلم آن است كه از آغاز مطالعه هوش، غالباً بر جنبه‌های شناختی آن نظیر حافظه و حل مساله تاكید می‌شد، در حالیكه ابعاد غیر شناختی، یعنی تواناییهای عاطفی و كرداری نیز نه تنها پذیرفتنی هستند بلكه ضروری هم می‌باشند. در حیطه مسائل زناشویی، تواناییهای هیجانی در برقراری ارتباط صحیح، فهم احساسات خود و دیگری، همدلی و كنترل تكانشها نقش مهمی در رضایتمندی زناشویی بازی می‌كنند. بر این اساس لازم است با بررسی ارتباط هوش هیجانی با ساختار قدرت در خانواده راهكارهای مؤثر و عملی در جهت بهبود روابط زوجین ارائه شود.

 

بیان مساله:

خانواده یكی از بنیادی ترین نهادهای اجتماعی است كه در طول تاریخ بر اثر عوامل گوناگون دستخوش تغییر شده است. تاثیر دگرگونیهای اقتصادی-اجتماعی جوامع بر نهادهای اجتماعی غیر قابل انكار است و خانواده نیز از این دگرگونیها مستثنی نبوده است. یكی از این دگرگونیها، تغییر در ساخت خانواده، بالاخص تغییر در مفهوم نقش است. خانواده كانونی است كه در آن چگونگی و توزیع و نحوه اعمال قدرت بر شكل‌گیری شخصیت، عزت نفس و حتی احساس رضایت و خوشبختی زوجین تاثیر می‌گذارد. هوش هیجانی شكلی از هوش اجتماعی است و پیش‌بینی‌كننده مناسبی در كارآمدی كلی و كارآمدی در حیطه‌های مختلف زندگی می‌باشد كه توانایی كنترل احساسات و هیجانات خویشتن و دیگران، تمایز میان آنها و استفاده از این اطلاعات برای هدایت و تفكر و عمل را در برمی‌گیرد (سالوی و مایر 1990)[2]

فرایند جامعه‌پذیری فرزندان در خانواده شكل می‌گیرد و زن بعنوان عنصر مهم تربیت آنها و القای جامعه‌پذیری مطلوب نقش بسیار برجسته‌ای دراین فرایند دارد. اینكه زن در چه مرتبه‌ای از هوش هیجانی قرار داشته باشد مطمئناً در انتقال مؤلفه‌های آن نقش مؤثری بر عهده خواهد داشت. به این معنا مادری كه از خصوصیات مثبت و مطلوبی همچون استقلال حرمت نفس، قاطعیت در بیان عقاید و احساسات و مؤلفه‌های دیگر هوش هیجانی برخوردار است روش تربیتی مناسبی را در جهت كارآمدی و موفقیت زندگی فردی و اجتماعی فرزندان اتخاذ می‌كند.

شواهد فراوانی گویای آن است كه زوجها در جامعه امروزی به دلیل تحولات زندگی برای برقراری و حفظ روابط صمیمی و درك احساسات و از همه مهمتر در تقسیم عادلانه قدرت با یكدیگر مشكلاتی دارند. این بعد از زندگی، تاثیر بسزایی در احساس رضایت زناشویی دارد و تحقیقات نیز گویای همین امر هستند. بطوریكه نتایج نشان داده بیشترین رضایتمندی زناشویی زنان وقتی حاصل می شود كه در خانواده تقسیم وظایف عادلانه صورت گیرد. در این راستا با عدم تقسیم عادلانه قدرت در خانواده بیشتر زنان دچار آسیب روحی شده و در نهایت رضایت زناشویی پایین‌تری حاصل می‌شود. از آنجا كه هوش هیجانی با رضایت زناشویی رابطه دارد و تحقیقات داخلی و خارجی نیر مؤید این امر است، لذا كمبودهای موجود در كفایتهای عاطفی و هیجانی همسران در كنار عوامل اقتصادی-فرهنگی، اثرات نامطلوبی بر زندگی مشترك آنها می‌گذارد. از جمله این كمبودها، مهارتهای درون فردی و میان فردی و كنترل تنشها است كه با پیشرفت كردن در كسب این مهارتها می توان گام مهمی در جهت درك متقابل برداشت. لذا دیده شده افرادی كه توانایی شناخت بهتر احساسات و هیجانات خود را دارند و بر نحوه ابراز احساس نسبت به دیگران تسلط نشان می‌دهند مانع بسیاری از برخوردها و سوء تفاهمات در زندگی می‌گردند. این پژوهش درصدد است با بررسی هوش هیجانی و ارتباط آن با ابعاد قدرت در خانواده گامی در جهت شناخت راههایی برای اصلاح فرایندهای زندگی زناشویی برداشته تا با بكارگیری آنها، بهره‌وری خانواده به عنوان سازمانی مهم در اجتماع ارتقا یابد و به موازات آن سطح فرهنگ و كارامدی جامعه اعتلا پیدا‌كند.

دانلود پایان نامه مقایسه هوش هیجانی مرد سالار و زن سالاری

نوع مطلب : پروژه پایان نامه تحقیق، رشته علوم تربیتی روانشناسی علوم اجتماعی، 
برچسب ها : خرید پرسشنامه هوش هیجانی، بررسی هوش هیجانی در خانواده مرد سالار، تحقیق رشته روانشناسی، مقایسه خانواده مرد سالار و زن سالار،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 شهریور 1396 02:00 ق.ظ
I quite like reading through an article that can make men and
women think. Also, many thanks for allowing me to comment!
جمعه 25 فروردین 1396 09:59 ق.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I
have discovered It positively helpful and it has aided me out loads.
I hope to give a contribution & assist different users
like its aided me. Good job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب