تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - گزارش کارآموزی در شرکت ذوب فلزات زندیه
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل دارای فرمت word و آماده پرینت می باشد.

موضوع: گزارش کارآموزی در شرکت ذوب فلزات زندیه

فهرست مطالب

تاریخچه 

ماسه قالبگیری 

منشاء پیدایش ماسه در طبیعت 

هوازدگی 

عوامل موثر در هوازدگی 

انواع ماسه های طبیعی 

آماده سازی ماسه 

خواص فیزیكی ماسه قالبگیری 

قالبگیری قطعات آلومینیومی (دو درجه ای) 

ذوب ریزی 

انواع بوته 

مذاب مصرفی 

قسمتهای مختلف كوره زمینی 

انواع مدل 

چدن ریزی 

افزودن منیزیم به مذاب 

قالبگیری قطعات سنگین 

قالبگیری قطعات سبك 

ذوب 

انواع سلاكس 

مخلوط كن ماسه CO2 

تاثیر سرعت سرد كردن بر روی اعوجاج 

نتایج 

اهمیت سرعت های سرد كردن بر چقرمگی فولادهای كار گرم 

تاثیر سرعت سرد كردن به چفرمگی قالب 

بهداشت و ایمنی در واحدهای ریخته گری 

كلیاتی راجع به مواد منتشره 

نوع سوخت مورد استفاده 

تنظیم مشعل 

روشهای تهویه برای كوره های شعله ای 

مواد منتشره از كوره های ذوب در فرایند تولید فلزات غیر آهنی 

برنج ، برنز و سایر آلیاژهای مس 

آلیاژ آلومینیوم و منیزیم تاریخچه

این شركت ریخته گری در سال 1368 آغاز به كار كرده است . از همان ابتدا كار خود را با ذوب آلومینیوم توسط یك كوره زمینی شروع كرده و درصدد بود تا بتواند محصولات تولیدی خود را هر چه بیشتر توسعه داده و در زمره شركت های ریخته گری مطرح ایران قرار دهد این شركت با تولید قطعات ریختگری سبك وزن آلومینیومی كار صنعتی خود را شروع كرد و هم اكنون علاوه بر ذوب آلومینیوم ،چدن داكتیل یا SG نیز توسط كوره های دوار ذوب كرده و قطعات مختلف صنعتی را تولید و به بازار عرضه می كند. امروزه ذوب چدن بسیار زیاد در صنعت مطرح است و روز به روز قطعات مختلف را با آلیاژهای متفاوت چدن ریخته گری شده و عرضه می شوند.

1- اره چدنی –لوله های چدنی (در سایزهای مختلف )–دریچه فاضلاب(در سایزهای مختلف) –پمپ –واترپمپ –رنده –منی فولد –اگزوز –سر سیلندر- قطعات سایپا دیزل-تجهیزات شركت :

1- 2 عدد كوره زمینی

2- تعداد 7 عدد كوره دوار

3- جرثقیل ذوب ریزی

4- بوته های مختلف با ظرفیت ههای متفاوت

5- دستگاه مخلوط كن ماسه Co 2

6- دستگاه آلات تراشكاری

7- ریل مخصوص بوته

8- دستگاه شات بلاست

محصولات شركت

1- لوله های چدنی شامل زانویی –سه راهی و ….

2- اره های چدنی

3- دریچه های فاضلاب

4- پمپ

5- واتر پمپ

6- رنده

7- منی فولد

8- اگزوز

9- سر سیلند

10- قطعات مختلف سایپا دیزل

11- كلاهك چراغ

12- پایه صندلی

13- پوسته گیربكس شیرهای گاز با اینچ بالا

این كارخانه دارای قسمتهای زیر می باشد :

1- محل تولید قطعات ،آلومینیومی

2- گود ماسه دان جهت قالبگیری قطعات آلومینیومی

3- محل تولید قطعات چدنی كوچك

4- محلی برای قرارگیری كوره های دوار

5- انبار مخصوص مواد اولیه ریخته گری

6- گود ماسه دان بزرگ برای قالبگیری قطعات چدنی سبك

7- قسمت تولید قطعات چدنی سنگین وزن

8- قسمت تراشكاری

ماسه قابگیری

بخش عمده تولید قطعات ریختگری در قالب های ماسه ای انجام می شود برای تولید یك تن قطعه ریختگی ممكن است به 4 تا 5 تن ماسه قالبگیری نیاز باشد.نسبت ما بین مقدار ماسه –فلز می تواند از 10 به 1 تا 1 به 25/0 متفاوت باشد كه این نسبت به اندازهقطعات ریختگی و روشن قالبگیری مورد استفاده ،بستگی دارد . در هر حال مقدار ماسه ای كه باید دریك كارگاه ریخته گریبا ماسه نگهداری شود زیاد است و كیفیت آن نیز باید كنترل شود تا قطعات ریختگی سالم تولید شود.

انواع مختلفی از ماسه برای قالبگیری به كار می رود فرآیند های ریخته گری در ماسه (Sand – Casting Processes) متنوع هستند و هر یك بااستفاده از قالب های تهیه شده از ماسه تر (green sand) ماسه خشك (dry sand) ،ماسه ماهیچه (core sand) ، ماسه با چسب سیمان .

(Cement - bonded sand) ،ماسه قالبگیری پوسته ای (shell – molding sand) و قالبگیری بدون درجه (Flaskless molding) و نظایر آنها ،انجام می شود . شكل (1)مقابل قالب هایی را كه برای ریخته گری قطعات فولادی تهیه شده است نشان می دهد. در تصویر (2) دیگر قالبگیری در گودال كه از طریق مونتاژ ماهیچه های ماسه ای بزرگ آماده شده است ملاحظه می شود.

منشأ پیدایش ماسه در طبیعت

در بسیاری ا زنقاط پوسته جامد كره زمین محل هایی را می توان یافت كه در آنها تجمعی از ماسه وجود دارد . اینگونه محل ها كه به معدن طبیعی ماسه موسوم هستندبواسطه عوامل مختلفی بوجود آمده اند . در معادن مختلف طبیعی می توان ماسه هایی با شكل و اندازه و جنس متفاوت یافت . ماسه در زمره سنگهای رسوبی است كه طی فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین وبر اثر یك سلسه . تحولات بواسطه خرد شدن و تجزیه سنگ ها و سپس انتقال و رسوب گذاری پدید آمده است . فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین شامل فرآیند های تخریبی و فرسایشی (erosion) مختلفی است كه طی آنها خرد شدن و تجزیه و تفكیك شدن و سپس حمل (transpor tation) مواد به نقاط دیگر انجام می شود. بنابراین در ابتدا تحولات تخریبی –فرسایشی باعث خود و ریز شدن ،تجزیه و تفكیك شدن سنگ ها می شود و سپس عوامل دیگر ذرات را به مناطق دیگر جابجا می كنند و بر اثر رسوب گذاری (depostion) تجمعی از شن ، ماسه ، خاك رس و امثال آنها پدید می آید .

فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین كه منجربه پیدایش تجمعی از ماسه و امثال آن در نقاط مختلف می شود را می توان با توجه به تحولات و عوامل زیر مورد بررسی قرار داد.

هوازدگی

(Weathering) فرآیندی است كه مورد متراكم و پیوسته سطح زمین را به موادی نرم و ناپیوسته تبدیل می كند این فرآیند اثر عوامل فرسایش دیگررا در جابجا كردن مواد آسانتر می كند . به طور كلی «هوازدگی » عبارت است از «خرد شدن » و تجزیه شیمیایی سنگ ها در محل خود به علت تأثیرات آب ،هوا و موجودات زنده .

فرآیند هوازدگی به سه گروه ،هوازدگی فیزیكی،هوازدگی شیمیایی و هوازدگی زیستی تقسیم بندی می شود.

1- هوازدگی فیزیكی

در این نوع فرآیند هوازدگی ،عوامل فیزیكی باعث خردشدن و متلاشی شدن سنگ ها می شوند .

الف –انجماد آب در شكاف سنگ ها

در اثر یخ بستن آب تقریباً‌ 9 درصد به حجم آن افزوده می شود و در محیط بسته فشاری معادل 140 كیلو گرم بر سانتی متر مربع اعمال می نماید. اگر آب در شكاف سنگ منجمد شود و این عمل به طور مكدر انجام می شود . فشارهای ایجاد شده بیش از مقاومت سنگ است و می تواند سخت ترین و مقاوم ترین سنگ ها را نیز درهم بشكند . شاید مهمترین عامل خرد شدن سنگ ها ، یخ بستن آب در داخل حفره ها و شكاف های آنها باشد. 

فرسایش بخش سطحی توده سنگ ها

در پاره ای از سنگها یك سری درز به موازات سطح خارجی دیده می شود . احتمالاً علت تشكیل این گونه درزها آن است كه تا وقتی كه سنگ ها (مثلاً توده ای آذرین ) در زیر زمین قرار دارند تحت فشار سنگ های بالایی هستند ولی اگر فرسایش سنگ های فوقانی باعث ظاهر شدن سنگ های زیرین در سطح زمین شود . آنجایی كه این سنگ ها فشار طبقات فوقانی آزاد می گردند ، قسمتهای سطحی آنها انبساط پیدا می كند .در نتیجه این انبساط،یك سری درز به موازات سطح خارجی آنها به وجود می آید. این نوع هوازدگی موجب ورقه شدن (exfolition) قسمت های سطحی توده می شود . در شكل 4 چگونگی این پدیده نشان داده شده است .

1- هوازدگی شیمیایی

در این نوع هوازدگی مواد موجود در جو زمین مانند آب ، دی اكسید كربن و اكسیژن در برابر كانیهای موجود در طبیعت واكنش شیمیایی نشان می دهند و در نتیجه مواد كانیهای جدید به وجود می آید . مهمترین واكنش ها به قرار زیر است :

الف : هیدرولیز

ب: هیدراتاسیون و دهیدراتاسیون

ج : اكسید شدن

د : اغدل

2- هوازدگی زیستی

هوازدگی زیستی در واقع تركیبی از تأثیرات فیزیكی و شیمیایی گیاهان و جانواران بر روی سنگ ها است . جانوران در متلاشی كردن فیزیكی سنگ ها و خاك ها كم و بیش موثر هستند.شاید مهمترین نقش از این مربوط به جانوران حفار (مورچه ،موریانه ،موش صحرایی،كرمها و …)باشد.

ریشه گیاهان وقتی در داخل شكاف سنگها نفوذ می كند بر اثر رشد خود فشاری بوجود می آورد كه ممكن است باعث خرد شدن سنگ های دیواره شكاف شود. باكتری ها نیز در هوازدگی مواد سطح زمین موثر هستند و پاره ای اهمیت زیادی برای آنها قائل هستند.

عوامل موثر در هوازدگی

مقدار ،نوع و سرعت هوازدگی در حد نقطه به چند عامل بستگی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از :

الف –سنگ های مادر

سنگ ها از كانیهای مختلف با تركیب شیمیایی گوناگون تشكیل شده اند و در برابر هوازدگی مقاومت متفاوتی دارند.

ب –شیب زمین

شیب زمین در سرعت و مقدار هوازدگی موثر است .وقتی شیب زیاد باشد موادی كه بر اثر هوازدگی از سنگ های اصلی جدا می شوند به علت وزن خود و یا بوسیله عوامل دیگر از محل خود دور می گردند و در نتیجه سطح تازه ای از سنگ در معرض هوازدگی قرار م یگیرد و در نتیجه سرعت هوازدگی زیاد است .

ج –شرایط اقلیمی

یك سنگ معین در شرایط مختلف اقلیمی ،واكنش های متفاوتی در مقابل هوازدگی نشان می دهد. مقدار باران ،پراكندگی آن در طول سال ،درجه حرارت متوسط سالیانه ،تغییرات درجه و غیره در هوازدگی نقش موثری دارند و به همین سبب هوازدگی در مناطق گرم و مرطوب شیب از مناطق سرد و خشك است.

د - زمان

زمان نیز عامل مهمی در هوازدگی است . در حقیقت میزان هوازدگی متناسب با طول زمان است .

انواع ماسه های طبیعی

مجموعه ای از یك سری پدیده های طبیعی باعث ایجاد نقاطی در پوسته زمین می شود كه در آنجا تجمعی از ماسه وجود دارد و می توان آنها را متناسب با نیاز مورد استفاده قرار داد.دو مورد مشخص از معادن ماسه كه در طبیعت یافت می شوند عبارتند از :

ماسه انباشته (bank sands)

ماسه دریاچه (lake sand)

ماسه انباشته

ماسه انباشته یا كپه حاصل تجزیه و خرد شدن ماسه سنگ بواسطه هوازدگی بخش هایی از سطح زمین است كه از داخل پوسته بیرون زده اند. این ماسه ها توسط باد درسطح مناطق پهناور جابه جا می شوند و بصورت انباره های كوچك توده و كپه می شوند.

ماسه های انباشته از نظر خلوص با یكدیگر متفاوت هستند و خلوص آنها به مواد خارجی و مواد معدنی (minerals) كه با آنها مخلوط شده اند بستگی دارد . چنین ماسه هایی در بسیاری از مناطق از خلوص بالایی برخوردار هستند و برای استفاده در ریخته گری مناسب هستند.

روشهای كروی كردن گرافیت

1- روش كروی كردن ته بوته ای (بوته سرباز)

2- روش ساندویچی

3- روش غوطه ور ساختن (فرو بردن )

4- روش بوته گردان

5- روش تزریقی

6- روش توری متخلخل

7- روش محفظه تحت فشار و بوته تحت فشار

روش كروی كردن ته بوته ای (بوته سرباز)

روش ته بوته ای كه در شكل ارائه شده است بدون شك اولین روشی است كه در تولید تجارتی چدن داكتیل به كار رفته است . این روش از نظر انجام عملیات ساده ترین متدی است كه می توان به كار برد. دلیل این مطلب آن است كه تا سال 1967 تقریباً‌ 65 درصد از كارگاه های ریخته گری كه به كمیته تحقیق انجمن ریخته گری آمریكا اطلاع داده اند ،تصریح كرده اند كه برای تولید چدن داكتیل از این روش استفاده می كنند.

یك ریخته گر تشخیص می دهد هنگامی كه نسبت ارتفاع قطر بوته در حد بالایی مثل 3 به 1 باشد ،بازیابی مناسبی می تواند حاصل شود زیرا با داشتن بوته ای كه نسبت ارتفاع به قطر آن زیاد باشد ریختن سریع مذاب به ته بوته و برروی آلیاژی كه وظیفه كروی كردن را به عهده دارد ،امكان پذیر است .

در این روش مواد كروی كننده به صورت آلیاژ به كار می روند ،منیزیم خالص هیچگاه مورد استفاده قرار نمی گیرد و موادی كه غلظت آن بسیار بالا باشد به ندرت به كار می روند . آلیاژ مواد كروی كننده در ته بوته یا پاتیل كه پیش گرم شده است ،قرار داده می شود و مذاب چدن با دمای مناسب و با سرعت هر چه سریعتر بر روی آلیاژ كروی كننده ریخته می شود. ترشح و پاشیدن مذاب كاملاً عادی است و طراحی بوته باید به گونه ای پدید می آید و به همین سبب توزین فلز وحتی پیش بینی و بر آورد دقیق وزن فلز با دشواری روبروست. میزان بازیابی منیزیم در این روش به طور معمول حدود 20 الی 30 درصد است . به كارگیری آلیاژ هایی با غلضت بالاتر ،راندمان بهتری از نظر بازیابی در این روش حاصل می نماید.سیلیس :جهت نرم كردن بار –جهت خوش تراش بودن نمونه –(زیادی سیلیس موجب سختی یا خنگ شدن بار می شود)

منیزیم :جهت آلیاژ بارهای راكتیل یا نشكن SG–برای انعطاف پذیری قطعات

منگنز : برای روان كردن بار –زود نماسیدن بار

كروم: برای سختی بار

مولیبدن: برای ضدسایش

سلاكس: برای جمع آوری كردن شلاكه

كربن :جهت نرمی بار استفاده می شود .

البته مخلوط كردن عوامل با یكدیگر خواص جداگانه ای را ارائه خواهد داد.

مواد ریخته گری كه دراین شركت استفاده می گرد بیشتر سعی می شود از خارج كشور تهیه و مصرف گردد كه بستگی به نوع قطعات و حساسیت آنها دارد .

سیلیس : سمنان –روس

منیزیم : برزیل –آفریقای جنوبی

سلاكس و گرافیت و گرده سفید از داخل ایران تهیه می گردد …

قالبگیری قطعات سنگین

1- چهارارهی فاضلاب

به منظور قالبگیری این قطعه لازم است كه گودالی با عمق مورد نظر حفر گردد سپس نیمه مدل مربوطه را در داخل گود قرار میدهند و گودال به نحوی بازسازی می كنند كه شكل نیمه مدل را به خود بگیرد .قالبگیری این قطعه احتیاج به یك ماهیچه ماسه ای بزرگ دارد كه این ماهیچه در داخل جعبه ماهیچه خاص خودش ساخته می شود مسلم است كه این ماهیچه باید استحكام كافی در برابر فشار مذاب و جابجا شدن را داشته باشند . بنابراین در این ماهیچه از دو لوله چدنی به عنوان قانچاق قرار داده و توسط گاز CO2ماسه ماهیچه محكم می گردد حال آماده قرار دادن در قالب تهیه شده می باشد . قبل از قرار دادن ماهیچه داخل قالب باید تمام سطوح قالب را به طور یكنواخت به وسیله پودر گرافیت پوشاند ماهیچه ای كه در قالب قرار می گیرد نیمی از آن در داخل قالب و نیمی دیگر خارج از آن قرار دارد در داخل یك درجه بزرگ نیمه دیگر قالب تهیه می شود كه آن بر روی ماهیچه قرار می گیرد . باید توجه داشت كه فشار مذاب چدن بسیار بالاست بنابراین لازم است كه هر چهار طرف قالب را توسط وزنه هایی سنگین كنیم تا قلب جابجا نگردد و مذاب از لابه لای درجه خارج نشود بعد از آماده شدن قالب مذاب داخل آن ریخته می شود و پس از منجمد شدن مذاب درجه بالایی و قطعه توسط جرثقیل جابجا می شود .مذاب مصرفی برای این قعه 120 كیلو گرم می باشد قطعه در حین خارج شدن از قالب احتیاج به تراشكاری و تمیز كاری دارد كه بعد از این عملیات وزن آن در حدود 105 كیلو گرم خواهد شد.

2- ریل دستگاه تراش

ماهیچه های مخصوص برا یاین قطعه توسط ماسه CO2ساخته می شود زیرا از حساسیت خاصی برخوردارند بنابراین در تهیه ریل دستگاه تراش صافی سطوح و سبكی وزن از اهمیت زیادی برخوردار است ماهیچه های تهیه شده به طور افقی در داخل درجه قرار می گیرند و ماسه بادی و در اطراف ریخته و متراكم می كنند این ماهیچه به علت داشتن طول زیاد در سه تكیه مجزا از هم ساخته می شوند كه به طور چسبیده به هم و منظم در داخل قالب قرار می گیرند . دور تا دور قالب باید توسط گل پوشانده شود و وزنه های سنگین برروی قالب قرار گیرند مذاب از طریق راهگاهی كه در قسمت بالای قالب كه تا انتها كشیده شده وارد آن شود این ریل های دستگاه تراش به صورت توخالی در خواهد آمد .

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت ذوب فلزات زندیه

نوع مطلب : دانلود گزارش کارآموزی و کارورزی، 
برچسب ها : پروژه کاراموزی در کارخانه ذوب فلز، گزارش کارورزی در شرکت ذوب زندیه، خرید کار آموزی کارخانه ذوب فلزها،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب