تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - گزارش کارآموزی در شرکت فنی مهندسی آرمان الکترونیک
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل دارای فرمت word می باشد.

موضوع: گزارش کارآموزی در شرکت فنی مهندسی آرمان الکترونیک

فهرست مطالب
مقدمه 1

صفحه كلید 6

حافظه RAM 8

هارد دیسك 13

اتصال كابل 17

روش RLL 27

كنترلر SCSI 36

كارت گرافیك 39

مد گرافیك 46

از VGAتا VAC 50

نكاتی برای نصب یك كارت نمونه 52

مدارات رنگ در تلوزیون رنگی 55

دیكودر پال در تلوزیون شهاب 21 اینچ 59

دیكودر NTSCNدر تلوزیون رنیگ شهاب 21 اینچ 62


مقدمه

تاریخچه سازمان :

این شركت واقع در رفسنجان چهار راه شهدا روبروی آموزش و پرورش است .

شركت فنی و مهندسی آرمان الكتریك در سال 1379 رسماً به ثبت رسید و فعالیتهای خود را آغاز نمود بیشتر كارهای این شركت پیمانكاری برق بود كه اكثر كارهای الكترونیكی از قثبیل نصب تابلوهای الكترونیكی و بردهای سیستمهای هوشمند در شركت مس سرچشمه رفسنجان را این شركت انجامداده است و در كار خد نیز بسیار موفق عمل كرده است .

این واحد صنعتی فنی الكترونیك و نصب سیستمهای كامپیوتر را نیز انجام
می دهد و همچنین طراح و سازنده كلیه تجهیزات ترافیكی از قبیل چراغهای راهنمایی چشمك زن و ساعتهای دیجیتال و تابلوهای الكترونیكی نیز هست .

مهندس ناظر و طراح در این شركت آقای مهندس محمدعلی پرهیزگار می باشد كه كارهای فنی و تخصصی به عهده ایشان است و ریاست شركت را آقای علیرضا پرهیزگار بر عهده دارد .

این شركت دارای چند گرو كاری كه شامل گروه نصب و راه اندازی و گروه تداركات و گروه فنی و تخصصی می باشد .

این واحد واقع در یك ساختمان دو طبقه است كه طبقه اول آن دفتر شركت و بخشی از آن قسمت فروش تجهیزات و سیستمهای كامپیوتری می باشد و طبقه دوم آن كارگاه فنی می باشد كه در آن بردها و تجهیزات لازم برای سیستمها درآنجا ساخته می شود .

در این كارگاه سه خانم و دو آقا كار میكنند كه كارهای ظریف از جمله لحیم كاری را خانمها بر عهده دارند و كارهای دیگر را آقایان انجام می دهند .

نمودار سازمانی تشكیلات واحد صنعتی

مدیر شركت آقای علیرضا پرهیزگار می باشد و معاون وی آقای محمدعلی پرهیزگار است و كاركنان آن شامل دو كارفرما و ده پرسنل كاری تین شركت هستند همچنین كارهای بازاریابی و اداری شركت بر عهده آقای حسین پرهزگار می باشد .

این شركت شامل یك ساختمان دو طبقه و یك كارگاه می باشد كه كارگاه آن واقع در بلوار شهدا می باشد .

در كارگاه كاهایی از قبیل جوشكاری طراحی سازه های آهنی و ساخت قطعات و ادوات لازم برای نصب می باشد كهتجهیزات این كارگاه اشمل یك جرثقیل و موتور جوش لوازم برشكاری و تراشكاری انواع كلید و پریز و كابل و غیره میباشد .

نوع محصولات تولیدی و خدماتی

اكقر كارهای این شركت خدماتی است و از جمله محصولفات تولیدی این واحد می توان به ساخت و تولید سرعت گیر و نصب آن در تقاطع شهر اشاره كرد .

و از خدمات آن نصب سیستمهای كاكمپیوتری و تولید و نصب انواع تابلوهای الكترونیكی و همچنین چراغهای چشمك زن می باشد البته این شركت سیستمهای حفاظتی از قبیل دزدگیر را نیز طراحی و اجرا می كند .

اینجانب از اول خردادماه سال جاری وارد این شركت برای كراآموزی شدم و كارهایی از قبیل 1- لحیم كاری بر روی تابلوهای الكترونیكی 2- نصب سیستم 3- عیب یابی بردها را انجام می دادم .

ابتدا طرح مدار روی فیبر مدار چاپ می شود و برای نصب قطعات عناصر مدارهای آماده و به ما می دادند و ما عناصر و قطعات (ترانزیستور ها ، LED، مقاومت ها …) را روی برد قرار می دادیم و لحیم كاری روی انها انجام می دادیم سپس آنها را تست می كردیم .

برای تست بردها از یك اهمتر دیجیتالی استفاده می كریدم و با آن عیب یابی می كردیم و عیب مدار را بر طرف می كردیم.

پس از اینكه از عملكرد مدار مطمئن می شدیم آن را روی سیستم یا تابلو نصب می نمودیم و آن را راه اندازی می كردیم .

در مورادی هم طراحهایی برای ساخت و یا اصلاح به آقای مهندس پرهیزگار دادم كه مورد توجه ایشان قرار گرفت و آنها را جرا كردیم و خیلی خوب عمل كردند برای مثال یك طرح برای برد تابلوی فرمان دهنده چراغ چشمك زن راهنمایی ارائه دادم كه موفق بود.

خدمات كامپیوتر

این خدمات شامل بستن كیسهای كامپیوتر و نصب مادربرد و یگر قسمتهای كامپیوتر بر روی كیس بود و همچنین راه اندازی سیستم كامپیوتر و ریختن برنامه روی آن بود .

همانطور كه در قبل گفته شد سیستمهای كامپیوتر را نیز نصب می كرد و قسمتهای سخت افزار را روی كیس سوار می كردم قسمتهای مثل CD ROMو هرد دیسك كامپیوتر ، مودم ، كارت گرافیك و غیره .

بخشی از طبقه اول فروشگاه لوازم كامپیوتر و لوزام و قطعات الكترونیكی بود كه انواع ICها و ترانزیستورها ، دیودها و اهمتر دیجیتال و غیره برای فروش عرضه می شد .

نصب دزدگیر و سیستمهای حفاظتی

كاردیگر شركت نص انواع دزدگیر اتومبیل و خانه و همچنین سیستمهای حفاظتی است . سیستمای حفاظتی شامل دوربین های مدار بسته و سنسورهای حرارتی و حساس به نور و یا صدا بودند كه پس از گرفتن سفارش از مشتریان این وسایل را از تهران دریافت می كردیم و در خانه و یا بانكها و مغازه ها نصب می كردیم.

كه در این پروژه به نحوه پردازش و نصب سیستمهای كامپیوتری می پردازیم.

ساختار پارتیشن توسعه داده شده :

3/3 DOS به بالا به شماره اجازه می دهد كه یك پارتیشن توسعه یافته را در هارد تعریف نمایید . برنامه FDISKشما را قادر می سازد تا پارتیشن را تعریف نمایید ولی قادر به نوشتن برنامه كد در پارتیشن سكتور نمی باشد . جدول پارتیشن دارای دو ردیف است . ردیف اول مربوط به اولین درایو منطقی در بخشی توسعه یافته و نوع آن می باشد. (مقدار یك یا چهار برای پارتیشن DOSیا FATدوازده بیتی یا شانزده بیتی ) . ردیف دومی برای درایو منطقی دوم در بخش توسعه یافته می باشد . به شرطی كه قسمت اول وجود داشته باشد . برای پشتیبانی درایوهای منطقی دیگر ، ساختار فوق برای درایوهای مختلف تكرار می شود .

روشهای نوشتن اطلاعات بر روی فلاپی و هارد

برای نوشتن اطلاعات بر روی فلاپی و هارد دیسكها از سه روش استفاده می شود كه در اینجا به طور خلاصه آن را بیان خواهیم كرد . برای درك اینكه اطلاعات چگونه بر روی صفحه مغناطیسی هارد و غلاپی ذخیره می شود باید اعداد صفر و یك را از یاد ببریم زیرا صفر و یك ها و نیستند كه بر روی صفحه مغناطیسی ذخیره می شوند . برای نشادن دادن مكان مغناطیسی شده یا مغناطیس نشده ، این روش غیر ممكن می باشد . شاید این سؤال مطرح شود كه چرا ممكن است فكر نمایید كه جزء های مغناطیسی شده و مغناطیس نشده پشت سر هم قرار می گیرند ولی تشخیص این جزئیات توسط هد غیر ممكن و تشخیص دو یا چند صفر پشت سر هم برای هد مشكل می باشد . یك راه برایبرطرف نمودن این مشكل ، استفاده از طول جزء مغناطیس و انتخاب یك زمان برای هر جزء فوق می باشد . بخه عبارت دیگر ما نیاز به یك نوع پالس برای نشان دادن هر بیت داریم اما انتخاب یك زمان ثابت برای هر بیت صفر یا یك مشكل است ، زیرا ممكن است سرعت چرخش موتور و حركت هد كند یا تند شود . برای برطرف كردن مشكلات فوق از روشهای خاصی موصوم به كد گذاری جهت نوشتن اطلاعات استفاده می شودكه اهم آن عبارتند از FMو MFMو RLL 

روش FM:

ساده ترین روش جهت كد كردن یك ها و صفر ها بر روی یك سطح مغناطیسی ، ضبط تغییر فلوی مغناطیسی برای هر یك و یا عدم ضبط برای صفر می باشد . اما این روش برای زنجیره ای از صفرها مشكل می باشد و جدا كردن صفرها از همدیگر مشكل و یا هزینه گزاف ممكن می باشد برای حل این مشكل به روش FMكه هرگز در هارد دیسكها به كار برده نشد متوسل شدند در این روش بین هر بیت یك پالس قرار دادند كه كار خواندن ساده و راحت شود همچنان كه در این شكل مشاهده می شود تغییر فلوی مغناطیسی باعث ایجاد یك پالس مدوله شده فركانس می شود . بیت های اطلاعات در سیكنالهای پالس مدوله شده است و پهنای صفر دو برابر بیتهای یك می باشد ولی در هر صورت بعد از هر بیت یك پالس اضافی وجود دارد . از مزیت های این روش سادگی ان و ارزان بودن مدارات سازنده آن می باشد . ولی هر بیت از اطلاعات به دو تغییر فلوی مغناطیسی نیاز دارد كه این كار ظرفیت دیسك را به نصف كاهش می دهد . این روش در اكثر فلاپی دیسك های قدیمی ( 360، 80، 160،180كیلو بایت ) مورد استفاده قرار گرفته است .

روش MFM:

برای اصلاح روش FMو كاهش تعداد تغییر فلوی مغناطیسی و در نتیجه افزایش ظرفیت دیسك ، این روش مورد استفاده قرار گرفت . در این روش اطلاعات به صورت زیر رمز گذاری می شوند :

رمز گذاری شده مقدار بیت اطلاعات

تغییر فلوی مغناطیسی 1

تغییر فلوی مغناطیسی با ادامه به عدم تغییر فلوی مغناطیسی صفر بعد از یك صفری دیگر

عدم تغییر فلوی مغناطیسی با ادامه به یك تغییر فلوی مغناطیسی صفر بعد از یك، یك دیگر

همچنانكه مشاهده می شود بعد از هر یك اگر صفری باشد كه بعد از آن صفر باشد تغیر فلوی مغناطیسی رخ نخواهد داد ولی اگر بعد از صفر یك صفر دیگر قرار داشته باشد ، تغیر فلوی مغناطیسی ایجاد خواهد شد و این كار نیاز به یك پالس در هر بیت برای جدا سازی زنجیره صفرها از یكدیگر را از بین می بربد . در این روش نیز از سیگنال زمانی جهت ذخیره بیتها استفاده شده است ولی در آن فقط از یك تغیر فلوی مغناطیسی جهت صفرها و یك ها استفاده می شود . برای ایجاد چنین فلوی مغناطیسی به یك مدار كنترل پیچیده تر و دقیقتر نیاز داریم كه بالطبع قیمت را بالا می برد . همچنانكه از شكل مشخص است اگر صفر و یك ها پشت سر هم باشند هیچ مشكلی نخواهیم داشت ، هر جا یك باشد با یك تغیر فلو و هر جا صفر باشد با یك تغیر فلوی مغناطیسی در یك زمان مشخص روبرو خواهیم بود (مثلاً b 101). تنها مشكل زمانی خواهد بود كه به صفری كه بعد از آن یك قرار داشته باشد بر خورد نمائیم در این صورت فاصله زمانی تغیر فلوحدود یك برابر و نیم زمانی است كه دو تغیر فلوی معمولی انجام شود ، در واقع این مساله كار را برای طراحی مدار كنترلی آن مشكل خواهد كرد و باعث بالا رفتن قیمت آن می شود .

روش RLL

روش جدیدی برای نوشتن اطلاعات بر روی دیسك می باشد كه ظرفیت ذخیره را به میزان 50% نسبت به جای تك بایت كار می كنید . علاوه بر این برگرداندن این بایت می تواند از سوی بایت بعدی انجام شود . در واقع در این روش با توجه به نحوه بایتهای رمز گذاری شده ، هر بایت از اطلاعات به بایت یا بایتهای بعدی برای بر گرداندن به حالت اولیه نیازمند است .

مشكل می تواند در آخرین بایت هر سكتور به وجود آید زیرا این روش به چند بایت اطلاعات بعدی برای برگرداندن نیاز دارد . برای برطرف سازی این مشكل به انتهای هر سكتور ، بیتهای اضافه شده (توسط كنترلر هارد انجام می شود ) كه فقط موقع خواندن اطلاعات از دیسك از آن برای كشف اطلاعات واقعی استفاده می شود و جزء اطلاعات و محتویات سكتور محسوب نمی شود .به روش MFMافزایش می دهد . این روش تقریباً در تمامی هارد دیسكهای فعلی مورد استفاده قرار می گیرد. از روش RLLیكها در یك جهت تغیر فلوی و صفرها درجهت دیگر ذخیره می شوند. در این روش سیگنال زمانی جهت یادداشت مورد استفاده قرار نمی گیرد و خود مدار كنترل درایو این سیگنال ها را فراهم می كند. در واقع پالسهای زمانی جزء اطلاعات محسوب نشده و بر روی دیسك ذخیره نمی شوند . مشكل برای این روش زمانی پیش می آید كه چندین صفر بین دو یك قرار گیرد ، در این روش یكها نیز نمی توانند به صورت تكرار قرار گیرند ، به عبارت دیگر كنترلر هارد ممكن است كه نتواند مكان مورد نظر را نگه دارد. تبدیل صفر و یكها به یك سیگنال قابل ذخیره بر روی صفحه مغناطیسی را نشان می دهد . روش RLLبه جای رمز گذاری یك بیت به گروهی از بیتها توجه كرده از 2 تا 4 بیت می تواند باشد . در روشهای جدید طول این بیتها به دو برابر رسیده است اما در هر صورت مشكل عدم حضور چندین صفر در بین دو عدد یك هنوز بر طرف نشده است و كار طراحی كنترلر را با مشكل مواجه می كند . روش رمز گذاری 2 و 7 امروزه تقریباً به صورت استاندارد در آمده است و اقلب در هاردهای جدید از آن استفاده می شود . در این رمز گذاری حداقل 2 عدد صفر و حداكثر 7 عدد صفر می تواند در بین دو عدد یك قرار گیرند . این روش ظرفیت دیسك را نسبت به MFM 50%افزایش می دهد . روش رمز گذاری دیگر در RLLاست معروف به توسعه یافته RLLكه عبارتست از RLL 3 و 9 . در این روش حداقل و حداكثر تعداد صفرها بین دو عدد یك به ترتیب 3 و 9 می باشد . جدویل ذیل رمزگذاری این روش را (RLL ) برای حالت 2 و 7 نشان میدهد . در یك نگاه اولیه ممكن است فكر نمایید كه یك بایت به صورت 00000001bقابل برگرداندن به حالت اولیه نیست ولی فراموش ننمائید كه در این حالت شما با سكتور به كنترلرST506كنترلر فوق به عنوان اولین كنترلر هارد در دنیای كامپیوتر استفاده های زیادی داشته است و نام آن نشان می دهد كه مربوط به كمپانی سیگیت می باشد كه یكی از كار خانه های مهم سازنده هارد در دنیا می باشد . حتی اكنون نیز از ساختار این كنترلر به طور گسترده استفاده می شود ، این استفاده در كنترلرهای جدید IDE، در شكل مختلف به چشم می خورد . معمولاً هاردهای طراحی شده توسط كنترلرST506از برچسب MFM/RLLبرخوردار می باشد . به وسیله این برچسب یا سوئیچ مربوط می توانیم یكی از دو روش ذخیره سازی را برای هارد فوق انتخاب نمائیم . انتخاب حالت RLLترجیحاً برتر خواهد بود زیرا ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را بیشتر می نماید . در كنترلر استاندارد ST506هارد درایو و كنترلردو قسمت كاملاً جدا از هم می باشند . قسمت كنترلر به صورت یك كارت در اسلات ها قرار می گیرند . این كنترلر می تواند حداكثر دو عدد هارد را پشتیبانی نماید در این كنترلر دو عدد كامل از كنترلر به هاردها وصل می شود ، سیگنالهای اطلاعات هر هارد به طور جداگانه 20 پین به كنترلر مربوط وصل می شود ، و اگر دو هارد بر روی سیستم نصب باشد هر دو هارد برای قسمت كنترل خود از یك كابل مشترك 34 پین استفاده می نمایند. بنابراین هر هارد شامل دو عدد كانكتور برای اتصال به كنترلر مربوطه می باشد . كابل كنترل برای ارسال سیگنالهای الكتریكی جهت انتخاب هد خواندن و نوشتن مناسب ، جستجو برای سیلندر مناسب و كابل اطلاعات جهت انتقال اطلاعات برای نوشتن به صورت سریال و آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد . از دیگر وظائف كنترل كننده ، تبدیل اطلاعات دیجیتال به زنجیرهایی از بیتها در سیلندرها به صورت صفر و یك می باشد . كنترلر می تواند مقادیر دیجیتال را به سیگنالهای مورد نیاز تبدیل نماید . این عملیات را تغیر فلوگویند . اگر از روش MFMاستفاده شود ، سرعت انتقال اطلاعات به 5 مگابایت در ثانیه و (اطلاعات و سیگنالهای كنترلی به صورت مخلوط ) و اگر از روش RLLاستفاده شود این نرخ به 5/7 مگابایت خواهد رسید . گر چه باید سیگنالهای مربوط به كنترلر از مجموعه اطلاعات جدا شود و این امر سرعت انتقال را به میزان چشمگیری كاهش می دهد . همچنین مقادیر گفته شده مربوط به تئوری بوده و فاكتورهایی همچون زمان انتخاب هد ، زمان دستیابی سیلندر ، و غیره این نرخ را كاهش می دهد و علاوه بر آن فرض بر آن است كه سكتورهایی خوانده شده در كنار همدیگر قرار دارند ، كه در عمل به این شكل نمی باشد و سكتورهای یك فایل در نقاط مختلف هارد قرار دارند . نرخ بالتر انتقال در RLLنتیجه بازدهی بهتر ذخیره نیز می باشد .

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت فنی مهندسی آرمان الکترونیک

نوع مطلب : دانلود گزارش کارآموزی و کارورزی، 
برچسب ها : پروژه کاراموزی رشته برق، گزارش کارورزی در سازمان فنی و مهندسی الکترونیک، خرید کار آموزی شرکت پیمانکاری برق،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب