تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - گزارش کارآموزی در کارخانه ذوب فلزات ایمن کار ریخته گری
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
این فایل دارای فرمت word می باشد.موضوع: گزارش کارآموزی در کارخانه ذوب فلزات ایمن کار ریخته گریفهرست مطالب


مقدمه

مشخصات فیزیكی 

مشخصات ریخته گری ذوب 

تقسیم بندی آلیاژها 

آلیاژسازها (Hardeners) 

كنترل تركیب 

برگشتی ها و قراضه ها 

گاززدایی Degassing 

اكسیژن زدایی 

احیاء كننده ها 

فلاسك های گازی 

تصویه : فیلتر كردن 

جوانه زاها Grainrefiners 

آلومینیوم مس 

تولید آلیاژ 

آلومینیوم –سیلیسیم 

تولید آلیاژ 

ماهیچه 

- قسمت ماهیچه سازی 

- قسمت ریخته گری 

-سالن ویبراسیون 

-مراحل سنگ زنی و تراشكاری 

-تست عملیات حرارتی 

-كوره aging 

-قسمت كنترل 

-مرحله شستشو 

مشخصات فیزیكی

آلومینیم یكی از عناصر گروه سدیم در جدول تناوبی است كه با تعداد پروتون 13 و نوترون 14 طبقه بندی الكترونی آن به صورت زیر می باشد :

(1S2);(2S2)(2P6);(3S2)(3P1) 

كه در نتیجه می توان علاوه بر ظرفیت 3 ، ظرفیت 1 را نیز در بعضی شرایط برای آلومینیم در نظر گرفت .

آلومینیم از یك نوع ایزوتوپ تشكیل شده است و جرم اتمی آن در اندازه گیری های فیزیكی 9901/26 و در اندازه گیری های شیمیایی 98/26 تعیین گردیده است . شعاع اتمی این عنصر در 25 درجه سانتی گراد برابر 42885/1 آنگسترم و شعاع یونی آن از طریق روش گلداسمیت برابر A57/0 بدست آمده است كه در ساختمان FCCو بدون هیچ گونه تغییر شكل آلوتروپیكی متبلور می شود .

مهمترین آلیاژ های صنعتی و تجارتی آلومینیم عبارت از آلیاژ های این عنصر و عناصر دوره تناوبی سدیم مانند منیزیم ، سیلیسیم و عناصر دوره وابسته تناوب مانند مس و یا آلیاژ های توام این دو گروه است .

(Al-CuMgSi);(Al-CuMg);(Al-SiMg);(Al-Cu);(Al-Si);(Al-Mg)

سیلیسیم و منیزیم با اعداد اتمی 14 و12 همسایه های اصلی آلومینیم می باشند و بسیاری از كاربرد های تكنولوژیكی آلومینیم بر اساس چنین همسایگی استوار است .

ثابت كریستالی آلومینیم A0414/4 = a و مطابق شرایط فیزیكی قطر اتمی آن 8577/2 = dAlمی باشد . بدیهی است حلالیت آلومینیم به نسبت زیادی به قطر اتمی بستگی دارد و مطابق آنچه در مباحث متالوژی فیزیكی بیان می گردد ، اختلاف قطر اتم های حلال و محلول نباید از 15 % تجاوز نماید ، در حالی كه شكل ساختمانی و الكترون های مدار آخر نیز در این حلالیت بی تاثیر نیستند .

مشخصات ریخته گری و ذوب

آلومینیم و آلیاژ های آن به دلیل نقطه ذوب كم و برخورداری از سیالیت بالنسبه خوب و همچنین گسترش خواص مكانیكی و فیزیكی در اثر آلیاژ سازی و قبول پدیده های عملیات حرارتی و عملیات مكانیكی ، در صنایع امروز از اهمیت زیادی برخور دارند و روز به روز موارد مصرف این آلیاژ ها توسعه می یابد . عناصر مختلف مانند سیلیسیم ، منیزیم و مس در خواص ریخته گری و مكانیكی این عنصر شدیداً تأثیر می گذارند و یك رشته آلیاژ های صنعتی پدید می آورند كه از مقاوت مكانیكی ، مقاوت به خورندگی و قابلیت ماشین كاری بسیار مطلوب برخوردارند . قابلیت جذب گاز و فعل و انفعالات شیمیایی در حالت مذاب از اهم مطالبی است كه در ذوب و ریخته گری آلومینیم مورد بحث قرار می گیرد .

تقسیم بندی آلیاژ ها

آلیاژ های آلومینیم در اولین مرحله به دو دسته تقسیم می گردند :

الف ) آلیاژ های نوردی (Wrought Alloys)كه قابلیت پزیرش انواع و اقسام كارهای مكانیكی ( نورد ، اكستروژن و فلز گری ) را دارند .

ب ) آلیاژ های ریختگی (Casting Alloys) كه در شكل ریزی و ریخته گری های آلومینیم با گسترش بسیار مورد استفاده اند . آلیاژ های نوردی كه در مباحث شكل دادن فلزات مورد مطالعه قرار می گیرند از طریق یكی از روش های شمش ریزی (مداوم ، نیمه مداوم ، منفرد ) تهیه می گردند و پس از قبول عملیات حرارتی لازم ، تحت تاثیر یكی از زوش های عملیات مكانیكی به شكل نهایی در می آیند .

آلیاژ های ریختگی آلومینیم كه مورد بحث این پروژه نیز می باشند از طرق مختلف ریخته گری ( ماسه ای ، پوسته ای ، فلزی و تحت فشار )شكل می گیرنند و مستقیماً و یا بعد از عملیات حرارتی ( در صورت لزوم )در صنعت استفاده می شوند .

در مورد آلومینیم و سایر آلیاژ ها كشور های مختلف استاندارد های متفاوتی به كار می برند كه مشخصه درجه خلوص و یا میزان نا خالصی ها و سایر تركیبات آلیاژ می باشد . استاندارد آلیاژ های آلومینیم علاوه بر مشخصه های ارقامی كه در جداول 1 و 2 درج گردیده است به كمك رنگهای اصلی نیز آنجام می گیرد . نمونه چنین رنگهایی در استاندارد انگلیسی عبارت است از :

آلومینیم خالص رنگ سفید

آلومینیم ـ مس رنگ سبز

آلومینیم ـ منیزیم رنگ سیاه

آلومینیم ـ مس ـ نیكل رنگ قهوه ای

آلومینیم ـ روی ـ مس رنگ آبی

آلومینیم ـ سیلیسیم (منیزیم ) رنگ زرد

آلومینیم ـ سیلیسیم ( مس ) رنگ قرمز 

در ایران متأسفانه هنوز استانداردی برای صنایع آلومینیم بكار نمی رود و به رابطه كارخانه با كشور های مختلف سیستم های متفاوت انگلیسی ، امریكایی ، بلژیكی و غیره بستگی دارد. مقایسه استاندارد های مختلف جهانی تقریباً مشكل و در مورد آلیاژ های ریختگی نیز با اندك تفاوت چنین مقایسه ای آمكان پذیر می باشد .

آلیاژ سازها (Hardeners)

این عناصر كه به نام های Temper Alloys وMaster Alloysنیز نامیده می شوند به مقدار زیادی در صنایع ریخته گری آلومینیم به كار می روند ، زیرا آلومینیم با نقطه ذوب كم اغلب قادر به ذوب و پذیرش مستقیم عناصر با نقطه ذوب بالا نیست (مس 1083 درجه ، منگنز 1244 درجه ، نیكل 1455 درجه ، سیلیسیم 1415 درجه ، آهن 1539 درجه و تیتانیم 1660درجه سانتی گراد ) . همچنین عناصر دیگری كه نقطه ذوب بالا ندارند ، دارای فشار بخار وشدت تصعید و اكسیداسیون می باشند كه در صورت استفاده مستقیم درصد اتلاف این عناصر شدیدا افزایش می یابد ( منیزیم ، روی ) . تركیب شیمیایی و نقطه ذوب بعضی از آلیاژ ها كه در صنایع آلومینیم به كار می رود .مشخصات متالوژیكی آلیاژ ها در فصل جداگانه ای مورد مطالعه قرار خواهد گرفت . تهیه آلیاژ ساز ها معمولا در كار گاههای ریخته گری نیز انجام می گیرد در این مواقع اغلب روش های زیر مورد استفاده است .

معمولا قطعات عنصر دیر ذوب را ریز نموده و در فویل های الومینیمی پیچیده و یا در شناور های گرافیتی قرار داده ودر داخل مذاب الومینیم (800 درجه تا 850 درجه تحت فلاكس )فرو می برند و سپس آن را به هم میزنند.

در بعضی موارد ودر صورت امكان از دو كوره ذوب استفاده می نمایند و بعد از ذوب دو عنصر ،آن ها را باهم مخلوت میكنند. این عمل در مورد اجسامی كه تا 1100 درجه سانتی گراد نقطه ذوب دارند مقرون به صرفه است ولی در مورد عناصر با نقطه ذوب بالا عملا مشكلاتی را فراهم میكند.

گاز زدایی (Degassing)

همانگونه كه در مباحث قبل و كتاب اصول ریخته گری تشریح گردیده است گاز های محلول در مایع بعد از انجماد به دلیل تنش سطحی مذاب و عدم امكان خروج كامل به صورت حباب هایی با اندازه های مختلف در قطعه ریخته شده باقی می مانند كه خواص مكانیكی و وزن مخصوص قطعه را شدیدا كاهش می دهند . در مورد ذوب آلیاژ های آلومینیم ، هیدروژن تنها گازی است كه به صورت محلول در مایع و حباب در جامد ظاهر می گردد و از این رو عملیات گاز زدایی (هیدروژن زدایی ) در ذوب آلومینیم و آلیاژ های آن از اهمیت خاص برخوردار است . میزان حلالیت هیدروژن در مذاب آلومینیم به درجه حرارت و فشار خارج ( نسبت به فشار داخل ) بستگی دارد و همین امر پایه و اساس گاز زدایی آلومینیم را تشكیل می دهد . لذا كنترل درجه حرارت برای اجتناب از جذب گاز كه بایستی حد اقل ممكن باشد اولین عاملی است كه در جریان ذوب مورد توجه قرار می گیرد . معمولا درجه حرارت مذاب را 720ـ740 درجه سانتی گراد اختیار می كنند تا علاوه بر تحدید حلالیت گاز از سیالیت نسبتا مناسب و ویسكوزیته كم برخوردار باشد .

ـ ذوب در خلاء (فشار كم )

ذوب در خلاء به دلیل عدم وجود گاز های محیطی ، علاوه بر تقلیل میزان هیدروژن از شدت اكسیداسیون و امكان وجود سایر تركیبات غیر فلزی نیز می كاهد . مهمترین اصل در این روش تقلیل فشار خارجی است كه در نتیجه حلالیت هیدروژن را به نسبت زیادی تقلیل می دهد . این روش در صنایع امروز در حال توسعه است .

ـ گاز زدایی با گاز های بی اثر

افزودن گاز های بی اثر مانند ازت و ارگون باعث آن می گردد كه فشار نسبی داخل مذاب افزایش پیدا كرده و در نتیجه از حلالیت هیدروژن كاسته شود.

آزمایشات رانسلی (Ransley)نشان می دهد كه چنانچه گاز ارگون یا ازت به مقدار cc1 بر دقیقه به داخل مذاب رانده شود فشار داخلی راندمان استخراج هیدروژن برابر 52% است و چناچه گاز بی اثر برابر دقیقه/cc5 به داخل مذاب دمیده می شود :

بایستی توجه داشت كه كه در آن aدرصد هیدروژن در مخلوط گازی می باشد و از این رو گاز های بی اثر مانند ارگون ، هلیم و ازت (در صورت عدم وجود منیزیم ) می توانند به عنوان مواد دگازر به كار روند .

آلومینیم مذاب معمولا توسط آرگون خشك برای تقلیل فشار خارجی ( افزایش فشار داخلی )به نسبت گاز زدایی می شود كه در نتیجه مقدار هیدروژن را از 34/0 سانتی متر مكعب بر 100 گرم به 034/0تقلیل می دهد و معمولا این عمل در كوره های بوته ای ثابت توسط كپسول های گاز ارگون (مخلوط گازی ) انجام می شود .

تركیب فلوئور مضاعف سدیم سیلیسیم( Na2SiF6) نیز كه در درجه حرارت مذاب تجزیه می شود و گاز {F4Si } را كه نسبت به مذاب آلومینیم بی اثر است ، تولید می كند نیز با همان نتایج گاز های ازت و ارگون روبرو است جز آنكه سدیم حاصل نمی تواند در آلیاژ های منیزیم دار به كار رود .

اكسیژن زدایی ،خارج كردن مواد غیر فلزی Fluxing

فلاكس ها ، موادی هستند كه برای افزایش كفیت مذاب و تقلیل مواد تركیبی (غیر فلزی) بدون تغییر كلی در تركیب آلیاژ و یا با اندكی تغییر به كار می روند .

چگونگی فعل و انفعال فلاكس و مذاب و چگونگی خروج اكسید ها از آن هنوز مورد تردید و بحث می باشد زیرا پایداری اكسید آلومینیم مانع از آن است كه خروج این عنصر از مذاب به سهولت خروج اكسید آهن و اكسید مس انجام پذیرد .

نظرات مختلف تركیبی ( شیمیایی ) و مكانیكی هنوز به قوت خود باقی است و مهم تر از همه نظریه وست (West) میباشد مبنی بر اینكه فلاكس ها در فصل مشترك تركیبات و مذاب قرار گرفته و به سهولت آنها را از هم جدا می نمایند .

فلاكس ها و كاربرد آنها بسیار متنوع می باشد تقسیم بندی های مختلفی در مورد آنان انجام گرفته است كه مؤلف تقسیم بندی زیر را در مورد آلیاژ های آلومینیم مناسب تشخیص می دهد :

1ـ احیاء كننده ها (فلزات )

2ـ فلاكس های گازی

3ـ فلاكس های جامد محلول و یا نمك ها

قبل از تشریح انواع فلاكس ها توضیح این نكته ضروری است كه اغلب تركیبات فلاكس ها دارای مواد گاز زدا نیز می باشد و از این رو فلاكس ها برای منظور های مختلف و یا گاز زدایی و خارج كردن مواد غیر فلزی و حفاظت مذاب ، تواما به كار میروند و در صنایع ذوب آلومینیم از اهمیت ویژه برخوردار اند . 

احیاء كننده ها

اكسید آلومینیم به سهوات توسط عناصر دیگر احیاء می شود و فقط عناصر محدودی مانند كلسیم ، منیزیم، لیتم و برلیم قادر به احیاء آلومینیم می باشند . ولی اكسید های كلسیم و منیزیم به سرعت با اكسید آلومینیم تركیب می شده و اكسید های مضاعف (اسپینل ) تشكیل می دهند و از این رو برای خروج اكسیدهای آلومینیم اثرات منفی ندارد . در مقابل برلیم بریا كلیه آلیاژ های آلومینیم و به خصوص آلومینیم ، منیزیم توصیه شده است .

اكسید برلیم علاوه برقابلیت احیاء اكسید های آلومینیم و منیزیم ، می تواند اكسید فیلم غیر متخلخل در سطح مذاب تشكیل دهد و مانع از اكسیده شدن بیشتر مذاب شود .

با توجه به این كه فاكتور تخلخل BeOبرابر 4 می باشد در حالی كه این فاكتور برای نزدیك 2 و برای MgO8/0است ،چگونگی حفاظت سطح مذاب توسط اكسید فیلم مشخص می گردد .

برلیم در شمش ها و قطعات آمیژن با 5/1% برلیم و یا به صورت تركیب به مذاب اضافه می گردد .

لیتیم نیز كه به صورت لیتیم فلزی و یا فلوئور لیتیم Fli به مذاب آلومینیم افزوده می شود ، در تقلیل مقدار اكسید های آلومینیم و منیزیم تاثیر بسیاری دارد . ول مشخصات كلی آن از بلریم نا مطلوب تر است ، زیرا قادر به تشكیل اكسید غیر متخلخل است و محافظت فلز را مانند برلیم انجام نمی دهد و از طرف دیگر به دلیل نقطه ذوب پایین ممكن است در مذاب حل شود 

در خاتمه این مبحث لازم به توضیح است كه عناصری قادر به احیاء و استفاده در صنایع ذوب آلومینیم هستند كه مشخصات زیر را داشته باشند :

1ـ نقطه ذوب و تبخیر بالا

2ـ وزن اتمی كم

3ـ وزن مخصوص كم

4ـ قطر اتمی كوچك

و در بین عناصر ، برلیم مشخصات فوق را به طور كامل دارد و از این رو استفاده از آن در صنایع آلومینیم بیش از عناصر دیگر به عمل می آید .

فلاكس های گازی

اكسید ها و مواد غیر فلزی شناور در مذاب می تواند با فلاكس های گازی فعال مانند و یا تركیبات قابل تبخیر مانند از مذاب خارج می شوند . گرچه عناصر فوق برای گاز زدایی به كار می روند ولی در جریان خروج از مذاب قادرنند بسیاری از مواد غیر فلزی و آخال ها را به طریق مكانیكی به همراه خود به سطح مذاب انتقال دهند .بهر صورت عمل دگازین با كلرور ها وتركیبات كار تاثیربسیار زیادی در خارج كردن مواد ناخواسته از آلومینیم مذاب دارند ولی بایستی توجه كرد كه استفاده از این مواد اغلب با خورندگی بوته و ایجاد گاز سمی روبرو می باشد . فلاكس های حاوی كلر باعث اتلاف شدید منیزیم در مذاب می گردد و از این رو در مورد آلیاژ های آلومینیم –منیزیم بیشتر از كلرور منیزیم استفاده می كنند وبه صورت مایع عمل فلاكسینگ را انجام می دهد .

گاز های بی اثر مانند ازت و آرگون تاثیر كمی در تصفیه مذاب از مواد نا خواسته دارند و از این رو عمل فلاكس های كلروره بیشتر در ایجاد تركیب می باشد كه قادر است در فصل مشترك اكسیدها و مواد مذاب قرار گرفته و همراه خود ، آنها را استخراج می سازد .

انواع و اقسام كلر ور ها و فلاكس های قابل تبخیر در ذوب آلومینیم به كار می روند كه مهمترین آنها عبارتند از :

استفاده از فلاكس های مختلف بایستی متناسب با تركیب شیمیایی آلیاژ باشد و در غیر این صورت نا خالصی های فلزی در آلیاژ افزایش می یابند :

هگزاكلرواتان ، جامد می باشد ولی در درجه حرارت مذاب تجزیه شده و با آلیاژ تركیب می شود در این حالت یكی و یا تمام فعل و انفعالات زیر امكان پذیر می باشد .

تصفیه : فیلتر كردن

به دلایل اشكالات متالوژیكی ناشی از مصرف فلاكس ها ، سیستم فیلتر كردن در صنایع الومینیم توسعه روز افزون یافته است و این امر با استفاده از مواد متخلخل در سیستم های راهگاهی و یا در مخازن نگهداری مذاب و یا در سیستم های فیلتر مجزا انجام می گیرد كه هر یك در نوع خود از مزایا و محدودیت هایی بر خوردار است .

استفاده از فیبر های شیشه ای در قسمت های مختلف راهگاه ، از ابتدایی ترین سیستم فیلتر كردن مذاب آلومینیم می باشد . همچنین 3 روش عمده فیلتر كردن به نام های 94AlCoa و 469AlCoa ، هر یك دارای مشخصات متفاوتی است كه روش عمده در آنها عبور مذاب از میان مواد نسوز و بی تاثیر می باشد كه اغلب این مواد با فلاكس پوشیده شدند و یا آنكه عمل فیلتر ، فلاكس و دگازین تواما در آنها انجام می گیرد .

دانلود گزارش کارآموزی در کارخانه ذوب فلزات ایمن کار ریخته گری

نوع مطلب : دانلود گزارش کارآموزی و کارورزی، 
برچسب ها : پروژه کاراموزی در کارگاه ریخته گری، گزارش کارورزی در کارخانه ذوب فلزات، خرید کار آموزی ایمن کار ریخته گری،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 23 مرداد 1397 10:19 ق.ظ

Cheers! Plenty of posts!

where do you buy viagra how do i buy viagra where to buy generic viagra viagra online pharmacy viagra buy viagra where to buy viagra for women vigra viagra online without how to buy generic viagra online where can i buy viagra pills is buying viagra online legal
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:46 ق.ظ

You actually explained that really well.
cialis for sale cialis 100mg suppliers cialis 5 effetti collaterali cialis 20mg prix en pharmacie cialis free trial price cialis best cialis super kamagra cialis pills boards wow cialis 20 weblink price cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:29 ب.ظ

With thanks! Lots of data!

wow cialis 20 cialis venta a domicilio cialis rezeptfrei enter site natural cialis enter site natural cialis generic cialis 20mg tablets cialis prices in england cheap cialis cialis pills in singapore cialis tadalafil online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:25 ب.ظ

You actually explained it wonderfully!
prix cialis once a da generic cialis in vietnam cialis price thailand acheter du cialis a geneve cialis tadalafil online only here cialis pills tadalafil cialis herbs price cialis best dose size of cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:55 ب.ظ

You actually mentioned it well.
viagra without presc uk buy viagra uk online viagra buy online pharmacies can u buy viagra over the counter buy viagra with prescription online where to order viagra online how to get viagra free buying cheap viagra buy viagra prescription
شنبه 4 فروردین 1397 06:10 ق.ظ

You revealed that really well!
cialis rckenschmerzen price cialis wal mart pharmacy tadalafil 10 mg cipla cialis online cialis daily dose generic cialis coupon precios cialis peru cialis 5 mg para diabeticos canadian cialis cialis italia gratis
شنبه 25 شهریور 1396 05:56 ب.ظ
This article will help the internet people for building up new
blog or even a blog from start to end.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب