تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - مقاله آشنایی با صنعت سوراخکاری
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل دارای فرمت word می باشد.

موضوع: مقاله آشنایی با صنعت سوراخکاری

فهرست

تقسیم بندی سوراخكاری در فرآیند صنعتی

صنعت سوراخكاری

تعریف جیگ

انواع جیگها

تعریف فیکسچرها

انواع فیکسچرها

شرح شابلونهای سوراخکاری

براده های طویل درسوراخکاری

آشنایی با مسائل مربوط به ماشینهای سوراخكاری و ایمنی كارگاه

روند رو به رشد ساخت و تولید میکرونی لیزر و EDMسوراخكاری

ماشینكاری

شبیه سازی فرآیند سوراخكاری مركزی برای تعیین تنشهای پسماند در صفحات فلزی،صفحات ارتوتروپیک و کامپوزیتی چند لایه

تعیین ضرایب تطابق روش سوراخكاری مركزی در كامپوزیتهای ناهمسانگرد به روش حلدقیق

ایجاد سوراخ های بزرگ با استفاده از سنتر ماشین های گلوییISO40

ماشین مته ستونی MS32B

آشنایی با قطعات فلزی و سوراخكاری فلزات

دستگاه دریل ستونی

چکیده ای از دستگاه دریل ومسائل مربوط به آن

سوراخكاری سنگ ها با مته حفاری

معرفی میخ پرچ فولادی(پرچ كور)

برش و سوراخكاری بردهای الكترونیكی با استفاده از لیزر

معرفس دستگاه دریلCNC مخصوص سوراخکاریTube Sheet

سوراخكاری اتصالات لوله ها با فلنج GRP

معرفی فلنج آداپتور PN10/16- رابط ( كانكتور ) PN10/16

سوراخکاری اصطکاکی جهت قلاویز کاری روی ورق

جیگ و فیكسچرهای ماشینهای كنترل عددیكامپیوتری(CNC)

بررسی شکل و جنس ابزار هایبرش قبل از سوراخكار

مولتی اسپیندل(Multi Spindle) چیست؟

 

تقسیم بندی سوراخكاری در فرآیند صنعتی

فرآیندهای كار گرم:

به تغییر شكل مومسان فلزات در بالای تراز دمای تبلور مجدد گویند.این دمای تبلور مجدد در فلزات مختلف متفاوت است . یعنی دمایی كه برای فلزی كار گرم محسوب میشود ممكن است برای فلزات دیگر كار نیمه گرم یا سرد باشد.عمده فرآیند های كار گرم بصورت زیر است:

نورد

حدیده كاری

آهنگری

جوش لوله

كشیدن( گرم)

سوراخكاری

شكل دادن چرخشی ( در حالت گرم)

فرآیندهای كار سرد :

تغییر شكل مومسان فلزات در دماهای پائین تر از تبلور مجدد را گویند كه این دما معمولاً دمای اتاق است .كار سرد دارای امتیازات تولیدی گوناگونی است . ضمن اینكه این فرآیندها اخیراً توسعه داده شده اند . امتیازات كار سرد را میتوان بصورت زیر خلاصه كرد :
استحكام و خواص سایشی بیشتر

بدست آمدن سطح پرداخت شده بهتر

بدست آوردن قطعات با دقت بالا از نظر ابعاد

عدم نیاز به دما و گرم كردن و ...

این روش معایبی نیز دارد كه از جمله میتوان به : نیاز به تجهیزات قوی و نیروی زیاد جهت ایجاد تغییر شكل ، شكل پذیری كمتر و احتمال آسیب رساندن به خواص جهتی و نیاز به تمیز كاری سطع قطعات فلزی اشاره كرد.

می توان روشهای كار سرد را به 4 دسته كلی بصورت زیر تقسیم كرد:

خم كردن

فشردن

كشیدن

بریدن

خم كردن مانند : خم كدن ورق ، درز بندی، صافكاری، فشردن مانند : آهنگری قرار ، نورد ، حدیده كاری ، سكه زنی،كوبیدن و... كشیدن مانند : چرخاندن ، برجسته كاری ، كشیدن سیم و لوله و بریدن شامل : پرداخت لبه، بریدن با قالهای نر و ماده ع قطع كردن و قطع زائده ها نوشت .

صنعت سوراخكاری

صنعت طراحی قید وبست ها (جیگ وفیکسچرها) را می توان شاخه بزرگی از صنایعی دانست که عامل تامین نیازهای صنعتی جوامع امروزی می باشند. صنعت قید وبست ها نقش ارزنده ای را در سازندگی وتولیدات صنعتی دارند. البته بر استادان ذیصلاح ودست اندرکاران صنعت پوشیده نیست که برای تولید بیشتر محصولات جهت نیل به پیشرفت اقتصادی ودرنهایت خود کفایی در خصوص صنعت نیاز به سیستم هایی می باشد تادر تسریع وبالا بردن کیفیت تولید نقش موثری داشته باشند. لذا آموزش طراحی وکار با جیگ وفیکسچرها چه به صورت تخصصی در دانشگاهها ومراکز آموزش عالی و چه به صورت استفاده از کتابها در سطح کارخانجات ومراکز صنعتی اجتناب نا پذیر می نماید

تعریف جیگ :

یک جیگ دستگاه مخصوصی است که قطعه کار را می گیرد یا نگه می دارد یا روی یک قسمت ماشین کاری شده قرار می گیرد. جیگ یک ابزار تولید می باشد که نه تنها قطعه کار را تعیین محل می کند ونگه میدارد همچنین ابزار برش را برای انجام کار راهنمایی می کند. جیگ ها معمو لا" با بوشهای سوراخکاری فولادی برای راهنمایی مته ها یا دیگر ابزار برش به کار می روند. به عنوان یک اصل جیگ های کوچک بر روی میز بسته نمی شوند هر چند اگر سوراخها بزرگتر از 4/1 اینچ باشند. معمولا" لازم است که جیگ در یک آشیانه قرار گیرد یا به طور محکمی به میز وصل گردد.

تعریف فیکسچر:

یک فیکسچر ابزار تولیدی است که برای تعیین محل ونگهداشتن یک یاچند قطعه کار به کار میرود به طوریکه عملیات لازم بتوانند انجام شوند. یک فیکسچر باید به طرز محکمی به میز ماشین متصل گردد. از آنجایی که فیکسچرها بیشتر روی ماشینهای فرز کاری مورد استفاده قرار می گیرند لازم است طوری طراحی شوند که برای عملیات مختلف مناسب باشند. هدف اصلی از کاربرد فیکسچر تعیین محل کردن قطعه کار به طور سریع ودرست –نگهداری آن به طرز خوبی ومحکم گرفتن آن می باشد. فیکسچرها در طرحهای مختلفی از ساده یا پیچیده برای کارهای مختلف وبا در نظر گرفتن تعداد تولید ساخته شده اند. به عنوان قطعات نگهدارنده فیکسچرها به ساده کردن عملیات فلزی باوسایل مخصوص روی تمام ماشینهای استاندارد کمک می کند. در ذیل موارد زیادی که ممکن است به فیکسچر احتیاج داشته باشد نوشته شده است :

مونتاژ –خم کاری –سوراخکاری داخلی –پرداخت کاری –صیقل کاری- سنگ کاری –بازرسی صیقل وپرداخت بلبرینگها و یاتاقانها –فرز کاری –رنده کاری –قلاویز کاری –تراشکاری و جوشکاری و...

فرق بین جیگ وفیکسچر :

درواقع فرق گذاشتن قاطع بین این دو وسیله مشکل است ولی به طور کلی می توان گفت که جیگ هدایت کننده مته برای عملیات سوراخکاری می باشد در حالیکه فیکسچر خود به ماشینی که عمل برش را انجام می دهد محکم بسته شده و بدون تیغه عمل برش را انجام میدهد. فیکسچرها اغلب برای سرعت عمل در ماشینهای فرز وهمچنین انواع ماشینهای صفحه تراش استفاده می شود. در بعضی مواقع به خصوص از جیگ و فیکسچربه طور مرکب برای تهیه قطعات مشکلتر که طراحی آن ایجاب می کند استفاده می شوند.

مقاومت بدن انسان در مقابل برق :

بدن انسان دارای ساختمان فیزیولوژیكی مخصوصی است كه كمابیش هادی جریان برق میباشد لذا بدن انسان دارای مقاومتی است و زمانی انسان دچار برق گرفتگی میشود كه دو نقطه از بدن انسان با دو نقطه از یك سیم الكتریكی كه در ولتاژهای مختلف میباشد تماس حاصل نموده و در اثر این تماس و اختلاف ولتاژ جریان الكتریكی بین این دو نقطه برقرار گردد .مقاومت بدن افراد مختلف با هم فرق میكند . همچنین مقاومت مسیر عبور جریان در قسمت های مختلف بدن متفاوت است . ولی چیزی كه كاملا مشخص است پوست و استخوان ، چربی و غضروف نسبت به عضلات و خون مقاومت بیشتری را در مقابل عبور جریان برق نشان میدهند و بزرگترین مقاومت بدن در قشر پوست كه فاقد عصب و رگهای خونی است . به همین دلیل در ابتدا برق گرفتگی ، كه پوست محل ورود و خروج جریان سالم است جریان عبوری كمتر است و لی بعد از مدت كمی كه لایه پوست از بین میرود جریان عبوری با توجه به پایین آمدن مقاومت بدن بیشتر میشود . در محیطهای گرم و مرطوب كه معمولا با عرق كردن همراه است مقاومت الكتریكی پوست خیلی كم میشود و برق گرفتگی شدیدتر خواهد بود .بطور كلی عوامل زیر باعث تغییر مقاومت بدن انسان میشوند :

1- ضخامت پوست

2- وضع رطوبت پوست ، درجه حرارت و مقدار نمك پوست

3- سطح تماس پوست به قسمت برقدار

4- شدت جریان الكتریكی

5- مسیر عبور جریان

6- مدت عبور جریان

7- نوع جریان الكتریكی و فركانس

وضع روحی شخص نیز ممكن است در تغییر مقاومت موثر باشد ، خنده زیاد ، هیجانات و ‌ گریه مقاومت بدن را كمتر از حالت آرام می نماید .

مقدار جریان خطرناك برای برق صنعتی 50 تا 60 هرتز ، 25 میلی آمپر تعیین گردیده است .

عوارض ناشی از برق گرفتگی :

1- اختلالات قلبی

2- اختلالات و ضایعات عصبی

3- اختلالات حسی

4- سوختگی در اثر برق گرفتگی

لازم به توضیح است كه عوارض فوق الذكر باعث بوجود آمدن امراضی از قبیل :

1- دریچه قلب گشاد میشود و همچنین باعث انبساط قلب و لخته شدن خون میگردد.

2- اختلال مشاعر و هذیان گویی ، سردرد عصبی و از دست دادن حافظه

3- كور و كر شدن شخص برق گرفته

4- سوختگی بدن مخصوصا جایی كه در تماس مستقیم با برق قرار گرفته است .

خصوصیات خطرناك نیروی برق :

برق گرفتگی میتواند در سه حالت باعث كشته شدن شخص شود .

1- به دلیل تماس مستقیم شخص با جریان الكتریكی باعث ایجاد اثر مستقیم بر قلب و دستگاه تنفس میگردد.

2- با توجه به شدت جریان الكتریكی باعث میشود شخصی كه دچار برق گرفتگی میشود ، پرت شده و در صورتیكه شخص بر روی ارتفاع بلند باشد باعث افتادن وی و نهایتا موجب هاكت وی میشود .

3- به دلیل تماس سیم با بدن ، شخص دچار سوختگی و جراحت میشود

چگونگی و حالات برق گرفتگی :‌

1- تماس بدن با هر دو سیم فاز و نول

2- تماس یك فاز و یك نقطه با بدن و یا زمین

3- تماس بدن با دستگاهی كه جریان فاز به آن متصل است .

نكات ایمنی مربوط به سیستم برق :

1- وسایل و ادوات برقی باید دارای حفاظ بوده و طوری ساخته و نصب و بكار برده شود كه خطر برق گرفتگی نداشته باشد.

2- نصب و امتحان و یا تنظیم وسایل و ادوات الكتریكی باید فقط توسط اشخاصی كه صلاحیت فنی آنها محرض باشد انجام گیرد و متخصص قبل از شروع بكار آنرا مورد آزمایش قرار دهد .

3- پوشش ها و زره كابل های برق و لوله ها و بست ها و متعلقات و همچنین حفاظها و سایر قسمتهای فلزی وسایل برقی كه مستقیما تحت فشار برق نیستند برای جلوگیری از بروز خطر احتمالی باید مجهز به سیستم اتصال به زمین موثر گردند ، این سیستم به سیستم Eartingموسوم است .

4- سیم های اتصال به زمین باید دارای ضخامت كافی و در نتیجه مقاومت كم باشند یا بتوانند حداكثر جریان احتمالی كه در اثر از بین رفتن و یا خراب شدن عایق بوجود می آید استقامت داشته باشند . ضمنا باید در مدار جریان وسایل پیش بینی شود كه در صورت پیدا شدن نقصی كه موجب اتصال جریان برق به زمین گردد تمام مدار یا قسمت معیوب آنرا قطع كند .

5- در نقاطی كه احتمال صدمه به سیمهای اتصال زمین میرود بایستی یه وسیله مكانیكی آنها را محافظت نمود.

6- در مدت تعمیر شبكه برق باید آنرا بوسیله كلید از منبع جریان قطع ، و به زمین متصل نمود.سیمها و كابلهای برق باید دارای روپوش عایق مناسب با فشار الكتریسیته و سایر شرایط بوده و روی اصول فنی نصب و حتی الامكان در لوله یا كانال قرار گرفته باشد

روند رو به رشد ساخت و تولید میکرونیلیزر و EDMسوراخكاری

بزرگترین حسن تمامی فرآیندهای EDMاین است که یک فرآیند ساختی غیر تماسی است. با این روش هیچ یک از تنشهای روشهای سنتی ایجاد نمی گردد و شما می توانید کارهایی را انجام دهید که با ابزارهای رایج امکان آن وجود ندارد.

آشنایی با قطعات فلزی و سوراخكاری فلزات

ماشین های خان کشی

تعریف

خان کشی به عملیات براده برداریخاصی گفتهمی شود که به وسیله ابزارهای به نام تیغه ها یا سوزن های خان کشی که دارای دندانههای برندهمتوالی و با اندازه های در حال افزایشند اجرا شوند و ابزار تراش اجبارا از مسیرمعینی کهبرایش در نظر گرفته اند گذشته و با یک بار عبور قطعه کار ساختهشود

جنس ابزار هایخان کشی

جنس ابزارهای خان کشی را از بهترینفولادهایقابل ابکاری انتخاب می کنند و نیز امکان دارد برای این منظور از فولادهای تند بر وهمچنین کربور های سخت یا الماسه مانند کربور تنگستن استفادهکنند

معمولا پس از ان که تیغه های خانکشی راساختند می بایستی با روش مناسب اقدام به ابکاری انها کنند به نحوی که تغییر شکل هاینا مطلوبی در ان به وجود نیاید و برای افزایش دوامشان با قشر یا فیلم نازکی از فلزکرم که با عمل اب کرم کاری ان را بر روی ابزار می نشانند به این خواسته میرسند

اطلاعات فنی برای طراحی وساخت ابزارهای خان کشی

نوع و جنس ماده ای که قرار است خانکشیشود

اندازه و شکل مقطعی که لازم است خانکشیشود

کیفیت سطحمورد نظر

تلرانسمجاز

تعداد قطعه مورد نیاز

سختی ماده ای که قرار است خانکشیشود

نوع ماشینی که ابزار ساخته شده رابه کار میبرد

انواع ماشین های خانکشی

ماشین های خان کشیعمودی

ماشین های خان کشیافقی

مزایای خانکشی

سرعت تولید بسیار بالایدارد

در تولید انبوه مقرون به صرفهمیباشد

برای شکل مقطع سوزن های خان کشیمحدودیتچندانی وجود ندارد

کیفیت سطحبالای ایجاد میکند

معایب خانکشی

در تولید تکی محدودیتداریم

ساخت سوزن های خان کشی مشکل وگراناست

لازم است قبلا کار را با عمل متهکاری یاروش مناسب دیگر سوراخ کنند

در حین کار گرمای زیادی تولیدمیشود

منابع

www.mechanic.com

www.sanaateirani.com

www.newsoftecnology.com

 دانلود تحقیق اشنایی با صنعت سوراخکاری

نوع مطلب :
برچسب ها : پروژه در مورد کارگاههای سوراخکاری، پایان نامه صنعت ماشین کاری، خرید مقاله درباره ایمنی كارگاه سوراخ کاری، دانلود تحقیق رشته مکانیک خودرو،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 10 مهر 1397 05:50 ب.ظ

Seriously a lot of wonderful facts!
only here cialis pills generic cialis in vietnam cialis dosage amounts cialis farmacias guadalajara tadalafil 5mg generic cialis review uk generic cialis soft gels cialis generico postepay cialis preise schweiz cialis savings card
یکشنبه 8 مهر 1397 11:30 ق.ظ

Seriously plenty of fantastic advice.
buy generic cialis tarif cialis france buy cialis cialis dosage recommendations we use it cialis online store buying cialis on internet dose size of cialis cialis 5 mg funziona cialis 200 dollar savings card cialis generico
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:04 ب.ظ

You actually said this well.
generico cialis mexico generic cialis review uk cialis pills price each cialis official site when can i take another cialis cialis canada on line cialis uk venta de cialis canada fast cialis online buy cialis sample pack
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:23 ب.ظ

Reliable material. Thanks.
cialis for sale south africa cialis coupons cialis daily buy name brand cialis on line how to purchase cialis on line achat cialis en itali side effects for cialis generic cialis 20mg tablets american pharmacy cialis how much does a cialis cost
چهارشنبه 14 شهریور 1397 04:28 ق.ظ

Whoa loads of amazing data!
online pharmacies in usa canada online pharmacies canada viagra online canadian pharmacies northwestpharmacy top rated canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals nafta Northwest Pharmacy online pharmacies tech school rx from canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:47 ق.ظ

This is nicely said. !
pharmacy viagra online buy viagra canadian pharmacy generic viagra online pharmacy herbal viagra viagra with prescription online buy levitra can u buy viagra online buy viagra cvs how can i buy viagra without seeing a doctor is it illegal to buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:16 ق.ظ

Amazing facts. Cheers!
get cheap cialis cialis online nederland cialis kaufen preis cialis 20mg schweiz cialis prices overnight cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica cialis efficacit comprar cialis navarr acquisto online cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:26 ب.ظ

Helpful data. Thanks a lot!
cialis en 24 hora cialis daily reviews comprar cialis 10 espa241a achat cialis en suisse buy cialis sample pack online prescriptions cialis cialis pills boards acheter cialis kamagra we like it cialis price side effects of cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:36 ق.ظ

Cheers! I enjoy it.
buy viagra ireland buy sildenafil viagra buy viagra uk next day delivery buy cheap viagra pills online buy generic viagra online generic viagra online uk order cheap viagra online how do i buy viagra buy viagra overnight delivery buyviagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:09 ب.ظ

Awesome posts. Kudos!
get viagra online how buy viagra buy viagra uk pharmacy buy viagra 100mg where to purchase viagra online order sildenafil online uk viagra no rx how can i order viagra online rx viagra online viagra pharmacy uk
شنبه 18 فروردین 1397 07:13 ق.ظ

Superb facts. Thank you!
comprar cialis 10 espa241a estudios de cialis genricos only now cialis 20 mg female cialis no prescription 200 cialis coupon cialis flussig cialis soft tabs for sale cialis canada cost of cialis cvs discount cialis
شنبه 4 فروردین 1397 06:22 ق.ظ

Many thanks, I value it!
where to buy cialis in ontario buy cialis callus generic cialis at the pharmacy cialis generico milano cialis 20mg prix en pharmacie viagra vs cialis cialis great britain cialis sicuro in linea rx cialis para comprar
دوشنبه 28 اسفند 1396 11:54 ق.ظ

With thanks. Plenty of material.

cialis generika in deutschland kaufen cialis with 2 days delivery cialis uk cialis online holland canadian drugs generic cialis cialis herbs price cialis wal mart pharmacy side effects of cialis we use it 50 mg cialis dose buy cialis uk no prescription
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:19 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
this post and also the rest of the website is really good.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب