تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - جنگ الکترونیک
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دوشنبه 21 دی 1394 :: نویسنده : محمد صادق صادقی

این فایل دارای فرمت word می باشد.

موضوع: جنگ الکترونیک

فهرست مطالب

مقدمه

اهمیت اقدامات جنگ الکترونیک

جایگاه اقدامات جنگ الکترونیک

الف- جنبه‌های استراتژیکی

ب- جنبه‌های تاکتیکی

اقدامات جنگ اکترونیک

حمله الکترونیکی

سیستم های رهگیری الکترونیکی

آنتن های همه جهته

آنتن های مختص جهت یابی

گیرنده فرکانس

گیرنده های سوپرهتروداین باند باریک

گیرنده میکرواسکن ( متراکم)

جهت یاب های از نوع مقایسه دامنه

جهت یاب های از نوع سنجش فاز

اندازه گیری پهنای پالس

کشف اتوماتیک

کشف کننده های خودکار حلقه باز

نمایش

موارد مشکل در ESM

عامل (ضریب –فاکتور) پیشرفته برد در محیط عملیاتی

سیستم های اطلاعات الکترونیکی ELINT

حساسه های ELINT

سیستم های رهگیر مادون قرمزی

ESMارتباطی و اطلاعات ارتباطی

COMINT

دانلود تحقیق در مورد جنگ الکترونیک

مقدمه

اهمیت اقدامات جنگ الكترونیك

استفاده از تجهیزات الكترونیكی یا بطور مستقل انجام می‌گیرد. مانند رادارها و مخابرات و یا به صورت همراه و جزئی از سلاحهای نظامی دفاعی، مانند موشكها و هواپیما‌ها بكار برده می‌شود كه در هر حال كاربرد صحیح آنها بهر صورتی كه باشد، باعث ارتقاء سرعت، وقت و قدرت نظامی شده و موجب می‌گردد تا ضریب موفقیت در جنگهای امروزی بالا رود. ماحصل كلام اینكه در پرتو این كاربرد، شرایط میادین نبرد بگونه‌ای رقم زده شده است كه امروزه این میدانها علاوه بر ایجاد عمق، پهناور و قضا دارای بعد چهارمی بنام «قلمرو و طیف امواج الكترومغناطیسی، هم شده‌اند. این بعد آنچنان در تمامی زوایا و نقاط صحنه‌های نبرد نفوذ در رسوخ كرده است كه شاید بتوان گفت بدون توجه به آن پیشرفت در سایر ابعاد جنگ هم، امكان پذیر نخواهد بود. با آنكه این قلمرو (طیف امواج الكترومغناطیسی) نیز همانند زمان بطور فیزیكی ملموس و مشهود نمی‌باشد، ولی دارای اثرات و نتایجی است كه ارزش حضور آن را تأیید می كند، از طرف دیگر مطرح شدن نگرش سیستمی نسبت به جنگها و شازعات بشری در قالب اصول و تئوری‌های فرماندهی و كنترل ، نیروهای نظامی و درگیر را آن چنان به ارتباطات قوی و پیچیده هدایت و كنترل‌های سریع و نیز تصمیم‌گیریهای قاطع و به موقع نیازمند كرده است كه نقش تجهیزات الكترونیكی و مخابراتی در اجرای این اصول و شیوه‌ها را نه تنها انكار ناپذیر بلكه هر اقدامی بدون آنها را امكان ناپذیر می نمایاند. مورد دیگر اینكه ، با توجه به ضرورت شناسائی رقبا و دشمنان در صحنه‌های جهانی و منطقه‌ای برای یك كشور و اطلاع از شرایط كه آن كشور را جهت ایفای نقش منطقه‌ای و جهانی و حداقل حفظ موجودیت خود، توانمند می‌سازد.

اهمیت و ارزشی بدست آوردن اطلاعات و آگاهی‌های كیفی، دقیق و سریع بیش از بیش مشخص می‌شود، با توجه به موارد فوق ، جا دارد كه این دوران را «عصر اطلاعات» نامگذاری نمایند.

بنابراین كشوری كه دارای اطلاعات كافی در امور اشتراكی و تاكتیكی نباشد همانند یك عنصر كور و كر، ضعیف و مشفعل عمل خواهد كرد. لذا استنباط می‌شود كه استفاده از تشعشعات الكترومغناطیسی ناشی از وسایل و تجهیزات الكترونیكی دشمنان و رقبا می‌توانند بعنوان یكی از مهمترین و غنی‌ترین منابع كسب اطلاعات مطرح گردد.

با این استدلال است كه در حال حاضر بعلت ارزش و اهمیت اطلاعات، آنرا فرد چهارم سیستمهای فرماندهی و كنترل می‌دانند . از سوی دیگر پیش بینی می گردد در نبردها و جنگهای آینده می‌توان از سه نیرو و قوه قدرتمند هسته‌ای شیمیایی و الكترونیكی بهره‌مند شد. اما از آنجائی كه قدرت تخریب سلاحهای هسته‌ای زیاد بوده و اثرات ناشی از آن زیانبار است. بصلاح كشورهای واجد این سلاح نیست كه از آن استفاده نمایند، زیرا خودشان هم بنحوی متضرر خواهند شد. از این رو آنرا بصورت یك عنصر بازدارنده مقبولتر می‌دانند . بدلایل مختلف و از جمله بعلت زشتی و قبحی كه سلاحهای شیمیایی در جوامع بشری پیدا كرده است، استفاده وسیع از این سلاح‌ها هم توصیه نمی‌گردد. اما به لحاظ اینكه سیستمهای الكترونیكی دارای اینگونه محدودیتها نبوده و حتی اركان استفاده از آنها در سلاحهای هسته‌ای و شیمیایی هم وجود دار د، لذا چنین نتیجه‌گیری می شود، جنگهای آینده شاید به احتمال ضعیف هسته‌ای یا شیمیایی باشد ولی بطور مسلم الكترونیكی خواهد بود. جهت روسنتز شدن بیانات فوق در اهمیت و ارزش جنگ الكترونیك در امور نظامی نمونه ای از استفاده آمریكا در بكارگیری تجهیزات الكترونیكی و امواج الكترومغناطیسی در كنترل و هدایت واحدهای تابعه‌اش در جهان در شرایط بحرانی و استراتژزیكی و همچنین جمع‌آوری اطلاعات از اقصی نقاط جهان بیان می شود.

این سیستم كه در بخش قابل توجهی از سیستم فرماندهی و كنترل جهانی آمریكا را تشكیلی می دهد، سیستم مخابرات ماهواره‌ای MIC STARمی‌باشد كه شیطان بزرگ سالهاست روی آن سرمایه‌گذاری كرده است. ملاحظه می‌شود كه كلیه واحدهای عملیاتی، تاكتیكی و استراتژیكی و نیز واحدهای جمع‌آوری اطلاعات در نقاط مختلف جهان بصورت یك مجموعه یكپارچه درآمده است تا آمریكا و غرب بتوانند با سرعت و دقت بیشتر در جریان امور قرار گرفته و سریعاً قادر باشند، در موارد ضروری عكس‌العمل لازم را بكار ببندند.

از این سیستم جهت ارتباط هدایت نیروهای واكنش سریع آمریكا از جمله در خلیج فارس و خاورمیانه استفاده مؤثری شده است. همچنین می‌توان از قابلیت مقابله با سیستمهای شنود و اختلال و نیز ارتباط بموقع و مطلوب با نیروهای متحرك تاكتیكی در نقاط مختلف جهان، بعنوان خصوصیت بارز دیگر این سیستم یاد كرده. بنابراین با توجه به مطالبی كه بیان شد؛ می‌توان به اهمیت و ارزش تجهیزات الكترونیكی و بطور كلی طیف امواج الكترو مغناطیسی پی برد. ضمن اینكه مشاهده می شود كه بالتبع در قبال بهره‌برداری از اینگونه تجهیزات، مقابله و ضدیت با آنها نیز از اهمیت و ارزش مشابه برخوردار خواهد بود در اینجاست كه موجود ضرورت اقدامات جنگ الكترونیك با توجه به تعاریف ارائه شده، نقش اساسی در امور نظامی پیدا كره و جایگاهی سرنوشت ساز در جنگهای مدرن امروزی به خود یافته است و این امر تا آنجا پیشرفته است كه بصورت یك اصل و دكترین نظامی درآمده و مطرح می‌گردد كه:

«هر نیرویی كه بتواند در آینده طیف امواج الكترو مغناطیسی را تحت تسلط خود داشته باشد، طرف پیروز میدان نبود خواهد بود.»

جایگاه اقدامات جنگ الكترونیك

الف- جنبه‌های استراتژیكی

اصولاً استراتژی كلی یك كشور دارای ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، اقتصادی و . . . می‌باشد با توجه به اینكه استراتژی را بصورتهای مختلف بیان كرده‌ان، می‌توان استراتژی نظامی را بدین صورت تعریف كرد كه:

«هنر و فن بكارگیری شایع و امكانات نظامی یك كشور منجر شایسته بطوریكه بیشترین نتیجه را در رسیدن به اهداف نظامی و سیاسی آن كشور فراهم آورد.» البته علیرغم تعاریف مختلف ارائه شده، می‌توان گفت چیزی كه همگی بر آن اتفاق نظر و تأكید دارند. اینست كه اساساً زمینه بحق استراتژی عمدتاً درباره وسائل این است تا اهداف و دیگر اینكه توجه طراحان استراتژیك تنها به این امر معطوف است كه چگونه می توان به نحوی مؤثر از منابع نظامی مشخص، برای تحصیل آن اهداف سیاسی استفاده كر د. پس برای بدست آوردن تفوق بر دشمن لازم است مجموعه كاملی از ابزارها و وسایل در اختیار اهداف استراتژیك قرار گیرند كه این ابزارها می‌توانند هم مادی باشند و هم معنوی و روانی، بعنوان مثال از بمباران اتمی گرفته تا انواع تبلیغات و یا، . . . .

بنابراین برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین وسیله، لازم است كه نقطه ضعفهای دشمن با توانائیهای حدودی مقایسه شوند. اما اگر آنچه مورد معاوضه است، اهمیت و ارز ش بیشتری داشته باشد. آن وقت است كه گاهی چاره‌ای جز توسل به زور و قدرت ارتش وجود ندارد. ولی در اینمورد هم انتخاب ابزار و وسایل استراتژیك از اهمیت والائی برخوردار است و باید از نقاط ضعف دشمن آگاه برد و تا حد امكان از آنها بهره‌برداری كرد.

با توجه به مطالب فوق در باب استراتژی تمهیدات آن ملاحظه می‌گردد كه استفاده گسترده از سیستمهای الكترونیكی و طیف امواج الكترومغناطیسی در سلاحهای مختلف نظامی و منازعات بین‌المللی این تجهیزات را بعنوان عنصر و ابزار استراتژیكی درآورده است و ادعای صحیحی است اگر گفته شود كه تجهیزات جنگ الكترونیك از مهمترین منابع و امكانات هر كشور به حساب آمده و برای نیل به اهداف هر كشوری نقش اصولی و سهم بسزائی دارند بعنوان شال استفاده از موشكهای دوربرد و استراتژیك، بدون كاربرد تجهیزات الكترونیكی امكان ندارد و یا استفاده از سیستمهای پیچیده مخابراتی و الكترونیكی در سیستمهای فرماندهی و كنترل –نقش و جایگاهی استراتژیك و حیاتی دارد. باید توجه داشت، علیرغم اینكه طیف امواج الكترومغناطیسی بصورت یك نقطه قوت و قدرت تسلیحات نظامی- دفاعی و امنیتی درآمده است. با این وجود كه از طرف دیگر با ظهور سیستمها و تجهیزات ضد جنگ الكترونیكی در صحنه‌های نبرد در چند دهه اخیر، اگر نتوان از طیف امواج الكترومغناطیسی منجر مطلوب و صحیح استفاده كرد. این به نوبه خود به عنوان یك نقطه ضعف بزرگ محسوب گشته و عاملی در كاهش شدید كار آرائی و نهایتاً بی ثمری سیستمهای الكترونیكی خواهد گشت. بنابراین می شود ادعا كرد كه ، اگر سیستمهای الكترونیكی و مخابراتی از ابزارها و وسائل استراتژیكی محسوب می‌شوند، اقدامات و تجهیزات ضد جنگ الكترونیك نیز یك عنصر استراتژیك محسوب گشته و می‌توان گفت در عصر حاضر با شرایط موجود یكی از بهتری و شایسته‌ترین وسایل و ابزار استراتژیكی است كه بیشترین نتیجه را در رسیدن به اهداف نظامی و سیاسی یك كشور در راستای تفلوق بر دشمن ایجاد می نماید. مؤید این مطلب نتایج و آثار مرتبت بر استفاده از این سیستمها در دو یا سه دهه اخیر می‌باشد. برای روشن شدن مطلب، مناسب است در اینجا دیدگاههای شرق و غرب نسبت به مقوله الكترونیك آورده شود.

آن استراتژی كه غربیها و در راس آنها آمریكا جهت مقابله با دشمن به تعریف آن پرداخته، اقدامات مقابله با فرماندهی و كنترل نامیده شده كه عبارتست از، مجموعه‌ اقداماتی كه به منظور حفظ و نگهداری سیستمهای فرماندهی و كنترل نیروهای فردی و در مقابل، ممانعت از بهره‌برداری دشمن از سیستمهای فرماندهی و كنترل مربوطه‌اش اعمال می‌گردد. علیرغم اینكه جنگ الكترونیك به تنهایی به عنوان یك مجموعه مستقل نیز می‌تواند در عمل كند در این استراتژی اقدامات جنگ الكترونیك بعنوان یك عنصر پشتیبانی- رزمی و همراه با آن اقدامات مطرح می‌شود از طرف دیگر شرقیها و در رأس آنها روسیه نیز استراتژی خاص را تعریف كرده‌اند كه آنرا نبرد رادیوالكترونیكی نامیده‌اند كه عبارت است از «مجموعه كامل اعمال مرتبط با یك نبرد و تدابیری كه در ارتباط با آن اتخاذ می‌شود از قبیل جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات الكترونیكی، اقدامات فعال و غیر فعال ضد راداری، اقدامات ضد سیستمهای اپتیكی و مادون قرمز و بالاخره انهدام فیزیكی امكانات الكترونیكی دشمن.» آنچه كه در این استراتژی محو كار قرار دارد، اقدامات جنگ الكترونیك و خصوصاً فعالیتهای شنود و محل یابی بطریقه الكترونیكی است. در این دیدگاه رمزی كرده است. بعبارتی ابرقدرت شرق بنا به اظهار نظر كارشناسان از لحاظ تئوریك، دیدگاهش فراتر از ابر قدر ت غرب رفته هر چند در عمل، از غربیها عقب‌تر است.

البته بحث ما در این زمینه در مورد بیان جزئیات كار و تفاوت استراتژیها نمی‌باشد، بلكه بیان اهمیت و جایگاه استراتژیكی جنگ الكترونیك در هر دو دیدگاه است. برای نمونه طبق آمار منتشر ه روسها به تنهایی دارای تقریباً 000/300 عنصر جهت جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات الكترونیكی در سطح جهان هستند كه این رقم به تنهایی حتی بیشتر از تعداد نیروهای ناتو در این زمینه می‌باشد، نمونه‌های دیگر، استفاده وسیع و مؤثر آمریكا، اسرائیل و غرب در جنگهای ویتنام، خاور میانه، فالكنه، یاثامار لیبی از تجهیزات جنگ الكترونیك است. كه بارزترین آنها استفاده آمریكا از سیستمهای جنگ الكترونیك بعنوان یك عنصر استراتژیكی و تعیین كننده در جنگ خلیج فارس و حمله به ناوگان نیروی دریائی ارتش جمهوری اسلامی و در نتیجه اعمال قدرت فرد در خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد.

در اینجا مناسب است دیدگاه عراق بعنوان دشمن منطقه‌ای جمهوری اسلامی را هم مد نظر قرار دهیم طبق اسناد و مدارك بدست آمده در طول جنگ تحمیلی ، عراق دیدگاه روسیه را داشته و نسبت به جنگ الكترونیك برخورد بالائی می‌نماید. بنحویكه بطور سازمانی دارای چندین گردان جنگ الكترونیك بوده و تقریباً كلیه سپاهای هفت گانه خود را به یك گردان جنگ الكترونیك مجهز كر ده و در این زمینه تا آنجا نیز پیش رفته كه مسئولیت اصلی این اقدامات جنگ مجهز كرده و در این زمینه تا آنجا كه پیشرفته كه مسئولیت اصلی این اقدامات را بر عهده فرماندهان سپاههای خود قرار داده است. ما در طول جنگ تحمیلی شاهد بودیم كه عراق از اقدامات جنگ الكترونیك استفاده شایانی نموده است كلیه مرز شرقی خود با ایران را تحت پوشش اینگونه اقدامات و حداقل در حد فعالیت شنود و محل‌یابی یگائها و مراكز حساس نیروهای نظامی نظامی جمهوری اسلامی ، قرار داده بود و بسیار محتمل است كه به اینكار نیز ادامه دهد.

دانلود تحقیق در مورد جنگ الکترونیک

نوع مطلب : پروژه پایان نامه تحقیق، 
برچسب ها : پایان نامه جایگاه اقدامات جنگ الکترونیک، خرید مقاله سیستم های اطلاعات الکترونیکی elint، درباره سیستم های رهگیری الکترونیکی،
لینک های مرتبط :


جمعه 20 مهر 1397 06:26 ق.ظ

Incredible many of helpful facts!
levitra online levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra generic levitra buy 10 mg levitra levitra levitra online buy levitra generic levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 05:42 ب.ظ

Really many of helpful facts.
cialis generico in farmacia legalidad de comprar cialis we choice cialis pfizer india non 5 mg cialis generici il cialis quanto costa generic cialis pro the best site cialis tablets tadalafil generic best generic drugs cialis viagra vs cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 11:23 ق.ظ

Superb facts. Many thanks!
cialis prezzo in linea basso buy cialis generic cialis at walmart only best offers 100mg cialis american pharmacy cialis we choice cialis uk generic cialis at the pharmacy free generic cialis cialis rezeptfrei sterreich order generic cialis online
یکشنبه 1 مهر 1397 12:35 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
online pharmacies online pharmacies of canada discount canadian pharmacies canadian pharmacies northwest pharmacies online northwest pharmacies online north west pharmacy canada canadian government approved pharmacies drugs for sale safe canadian online pharmacies
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:16 ب.ظ

Thanks, Awesome information!
online prescriptions cialis cialis dosage cialis therapie buy cialis online cialis 5mg deutschland cialis online generic cialis pill online tesco price cialis cialis generico lilly buy name brand cialis on line
چهارشنبه 14 شهریور 1397 04:22 ق.ظ

Seriously lots of terrific knowledge.
canadian pharmaceuticals stocks canadian medications by mail buy viagrow pro canadian government approved pharmacies no 1 canadian pharcharmy online canadian prescriptions online canadian cialis canadian pharmaceuticals reviews canadian medications 247 canada online pharmacies medication
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:45 ق.ظ

You said it very well.!
where to buy viagra online without prescription buy viagra plus is it illegal to buy viagra online can you really buy viagra online is it illegal to buy viagra online viagra online rx generic viagra uk online buy viagra mastercard where can i buy the cheapest viagra online viagra usa
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:25 ب.ظ

Really a lot of superb advice.
buying cialis overnight cialis patentablauf in deutschland tadalafil cialis pills boards cost of cialis cvs acheter cialis meilleur pri bulk cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis tadalafil legalidad de comprar cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:35 ق.ظ

Nicely put, Regards!
where can i buy real viagra buy viagra from usa buy viagra cheapest how to buy viagra order sildenafil buy generic viagra no prescription sildenafil buy uk get viagra prescription online viagra 100mg can i buy viagra at cvs
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:19 ب.ظ

Thanks, An abundance of advice.

cost of cialis cvs we use it cialis online store where do you buy cialis il cialis quanto costa generico cialis mexico cialis vs viagra enter site natural cialis prices for cialis 50mg buying cialis overnight try it no rx cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:06 ق.ظ

Reliable advice. With thanks!
cialis patent expiration click here take cialis the best site cialis tablets best generic drugs cialis cialis side effects compare prices cialis uk cialis daily reviews prezzo cialis a buon mercato order a sample of cialis cialis online nederland
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:58 ب.ظ

Point effectively applied!.
rx cialis para comprar il cialis quanto costa buy cialis cialis pills in singapore cialis herbs click here to buy cialis cialis kaufen acheter du cialis a geneve tadalafil 20mg generic cialis soft gels
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:02 ب.ظ

Thanks a lot, Good information.
where to buy viagra online without prescription where to buy real viagra online buy viagra canadian pharmacy cheap viagra pharmacy viagra from usa pharmacy how to get viagra from doctor how to buy real viagra viagra pharmacy viagra online pharmacy viagra no prescription viagra online where to buy viagra for women
شنبه 4 فروردین 1397 06:15 ق.ظ

Wow many of superb advice!
pastillas cialis y alcoho generico cialis mexico cialis generico generic cialis soft gels brand cialis nl cialis farmacias guadalajara cialis therapie cialis online cialis tadalafil low cost cialis 20mg
دوشنبه 28 اسفند 1396 11:48 ق.ظ

Kudos, Lots of tips.

cialis generique 5 mg deutschland cialis online low cost cialis 20mg sublingual cialis online cialis daily dose generic cialis manufacturer coupon buy cialis cheap 10 mg if a woman takes a mans cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis online nederland
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب