تبلیغات
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی - پروژه پشتیبانی الکترونیک ES
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق صادقی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانلود پروژه پایان نامه گزارش کارآموزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

این فایل دارای فرمت word می باشد.

موضوع: پروژه پشتیبانی الکترونیک ES

فهرست ۲

چکیده: ۴

مقدمه: ۶

اهمیت اقدامات جنگ الکترونیک: ۶

الف- جنبه‌های استراتژیکی ۹

ب- جنبه‌های تاکتیکی ۱۳

فصل اول: (Weapons) ES 21

معادله سیستم غیر عامل ۲۱

۱-۱- گیرنده های هشدار دهنده راداری (RWR): 25

1-1-1- حساسیت RWR 28

2-1- تجهیزات (ES) 32

2-1-2-1- آنتن های مختص جهت یابی ۳۹

۲-۲-۲-۱ گیرنده فرکانس بسیار پهن ۴۰

۱-۲-۲-۲-۱- حساسیت گیرنده تقویت شده ۴۷

۳-۲-۲-۱- گیرنده های سوپرهتروداین باند باریک ۴۸

۴-۲-۲-۱- گیرنده های سوپرهتروداین باند پهن ۴۹

۱-۴-۲-۲-۱- گیرنده کانالیزه ۵۱

۲-۴-۲-۲-۱- گیرنده BRAGG CELLصوتی –نوری ۵۴

۱-۳-۲-۱- جهت یاب های از نوع مقایسه دامنه ۶۴

۲-۳-۲-۱جهت یاب های از نوع سنجش فاز ۶۹

اندازه گیری پهنای پالس ۷۱

۱-۴-۲-۱- کشف اتوماتیک ۷۳

۲-۴-۲-۱- کشف کننده های خودکار حلقه باز ۷۵

۳-۴-۲-۱- کشف کننده های خودکار حلقه بسته ۷۹

۵-۲-۱- شناسایی و پردازش اطلاعات ۸۳

۶-۲-۱- موارد مشکل در ES 88

7-2-1- ویژگیهای نمونه یک سیستم ESدریایی ۸۹

۸-۲-۱- عامل (ضریب –فاکتور) پیشرفته برد در محیط عملیاتی ۹۰

۳-۱- سیستم های رهگیر مادون قرمزی ۹۵

۱-۳-۱- هشدار دهنده پرتاب موشک / هشدار دهنده نزدیک شدن موشک ۹۷

۲-۳-۱- سیستم های مادون قرمزی رو به جلو ۹۹

فصل دوم ۱۰۱

ESارتباطی و اطلاعات ارتباطی ۱۰۱

۱-۲- ESارتباطی ۱۰۱

فصل سوم ۱۱۲

۱-۳- سیستم های اطلاعات الکترونیکی ELINT 112

1-1-3- حساسه های ELINT 113

2-1-3- مرکز پردازش کننده ELINT 115

2-3- COMINT 117

چكیده:

بیش از پنجاه سال است كه دست اندركاران مسائل نظامی جهان با مفهوم جنگ الكترونیك آشنا هستند. جنگ الكترونیكدر واقع چیزی نیست جز تلاش برای «خوب دیدن دشمن» و در عین حال «دیده نشدن توسط او» به عبارت دیگر هر گونه تكنیك و تكنولوژی تأثیرگذار بر وسائل الكترونیكی كه توانایی عمل كرد یك سیستم دفاعی را كاهش می‌دهد جنگ الكترونیك نام دارد.

و هر گونه تكنیك و تكنولوژی كه جهت حذف اثرات مخرب سیستم‌های جنگ الكترونیك در سیستم‌های دفاعی به كار می‌رود دفاع الكترونیك نام دارد.

امروزه بهترین مانع در مقابل بروز جنگ بین كشورها داشتن ارتش‌‌های قدرتمند، قابل انعطاف و با قابلیت پاسخگویی سریع می‌باشد.

بیان چنین ارتش‌هایی كه امروزه تعداد و امكانات آنها روبه ازدیاد است، بر مخابرات استوار می‌گردد. موضوع مخابرات نظامی خصوصاً زمانی كه همة نیروهای نظامی یك كشور «زمینی، هوایی، دریایی و …» باید در صفحة واحدی از عملیات با یكدیگر كار كنند، موضوعی بسیار گسترده و پیچیده است.

سیستم‌های مخابراتی مورد استفاده در چنین شرایطی باید دارای واكنش سریعتر، قابلیت اطمینان و ماندگاری بیشتر، عدم آسیب‌پذیری بالاتر و قابلیت همكاری بیشتر بین واحدها باشند.

همچنین این سیستم‌ها باید قادر به كنترل خود باشند تا بتوانند آسیب‌پذیری را كاهش داده و به عبارتی خود درمان باشند.

بنابراین در جنگ‌های آینده پیروزی با طرفی خواهد بود كه بتواند فضای الكترومغناطیسی را بهتر كنترل كند و چنین است كه سرمایه‌گذاری در زمینة جنگ الكترونیك و خرید و فروش ادوات آن حجم و رشد سالانة شگفت‌انگیزی را نشان می‌دهد. در كشور ما نیز ضرورت دارد، همچون سایر كشورها، كارشناسان و محققین این حوزه خاص فراگرد هم آمده و با ارائة یافته‌ها و تجارب ارزندة خود از پیشرفت جهانی و فعالیت‌های داخلی، رشد توسعه و تعمق این رشتة خاص را در عرصه‌های مختلف كاربردی و تحقیقاتی تسریع كرده و باید، و شایدهای علمی و آموزشی را در معرض نقد آگاهانه قرار دهند.

مقدمه:

اهمیت اقدامات جنگ الكترونیك:

استفاده گسترده از تجهیزات الكترونیكی مانند رادارها و مخابرات به طور مستقل و یا مانند موشكها و هواپیماها به صورت همراه و جزئی از سلاحهای نظامی دفاعی، صورت می‌پذیرد كه در هر حال كاربرد صحیح آنها بهر صورتی كه باشد، باعث ارتقاء سرعت، وقت و قدرت نظامی شده و موجب می‌گردد تا ضریب موفقیت در جنگهای امروزی بالا رود. نتیجه سخن اینكه در پرتو این كاربرد، شرایط میادین نبرد بگونه‌ای رقم زده شده است كه امروزه این میدانها علاوه بر ایجاد عمق، پهنا و فضا، دارای بعد چهارمی بنام «قلمرو طیف امواج الكترومغناطیسی» هم شده‌اند. این بعد آنچنان در تمامی زوایا و نقاط صحنه‌های نبرد نفوذ و رسوخ كرده است كه شاید بتوان گفت بدون توجه به آن پیشرفت در سایر ابعاد جنگ هم امكان پذیر نخواهد بود. با آنكه این قلمرو (طیف امواج الكترومغناطیسی) نیز همانند زمان بطور فیزیكی ملموس و مشهود نمی‌باشد، ولی دارای اثرات و نتایجی است كه ارزش حضور آن را تأیید می كند. از طرف دیگر مطرح شدن نگرش سیستمی نسبت به جنگها و منازعات بشری در قالب اصول و تئوری‌های فرماندهی و كنترل، نیروهای نظامی و درگیر را آن چنان به ارتباطات قوی و پیچیده هدایت و به كنترل‌های سریع و تصمیم‌گیریهای قاطع و به موقع نیازمند كرده است كه نقش تجهیزات الكترونیكی و مخابراتی در اجرای این اصول و شیوه‌ها را انكار ناپذیر و هر اقدامی بدون آنها را امكان ناپذیر می نماید. همچنین ضرورت شناسائی رقبا و دشمنان در صحنه‌های جهانی و اطلاع از شرایطی كه كشور را جهت ایفای نقش منطقه‌ای و جهانی و حداقل حفظ موجودیت خود، توانمند می‌سازد از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

لذا اهمیت و ارزش بدست آوردن اطلاعات و آگاهی‌های كیفی، دقیق و سریع بیش از بیش مشخص می‌شود. با توجه به موارد فوق ، جا دارد كه این دوران را «عصر اطلاعات» نامگذاری نماییم.

بنابراین كشوری كه دارای اطلاعات كافی در امور استراتژی و تاكتیكی نباشد همانند یك عنصر كور و كر، ضعیف و منفعل عمل خواهد كرد. لذا استقباط می‌شود كه استفاده از تشعشعات الكترومغناطیسی ناشی از وسایل و تجهیزات الكترونیكی دشمنان و رقبا می‌توانند بعنوان یكی از مهمترین و غنی‌ترین منابع كسب اطلاعات مطرح گردد.

با این استدلال است كه در حال حاضر بعلت ارزش و اهمیت اطلاعات، آنرا فرد چهارم می‌دانند . از سوی دیگر پیش بینی می گردد در نبردها و جنگهای آینده می‌توان از سه نیرو و قوه قدرتمند هسته‌ای شیمیایی و الكترونیكی بهره‌مند شد. اما از آنجائی كه قدرت تخریب سلاحهای هسته‌ای زیاد بوده و اثرات ناشی از آن زیانبار است، كشورهای واجد این سلاح صلاح نمی‌دانند كه از آن استفاده نمایند، زیرا خودشان هم بنحوی متضرر خواهند شد. از این رو آنرا بصورت یك عنصر بازدارنده مقبولتر می‌دانند . بدلایل مختلف و از جمله بعلت زشتی و قبحی كه سلاحهای شیمیایی در جوامع بشری پیدا كرده است، استفاده وسیع از این سلاح‌ها هم توصیه نمی‌گردد. اما به لحاظ اینكه سیستمهای الكترونیكی دارای اینگونه محدودیتها نبوده و حتی اركان استفاده از آنها در سلاحهای هسته‌ای و شیمیایی هم وجود دارد، لذا چنین نتیجه‌گیری می شود، جنگهای آینده شاید به احتمال ضعیف هسته‌ای یا شیمیایی باشد ولی بطور مسلم الكترونیكی خواهد بود. جهت روشنتر شدن بیانات فوق در اهمیت و ارزش جنگ الكترونیك در امور نظامی نمونه ای از استفاده آمریكا در بكارگیری تجهیزات الكترونیكی و امواج الكترومغناطیسی در كنترل و هدایت واحدهای تابعه‌اش در جهان در شرایط بحرانی و استراتژیكی و همچنین جمع‌آوری اطلاعات از اقصی نقاط جهان بیان می شود.

این سیستم كه بخش قابل توجهی از سیستم فرماندهی و كنترل جهانی آمریكا را تشكیلی می دهد، سیستم مخابرات ماهواره‌ای MIL STAR[1]می‌باشد كه شیطان بزرگ سالهاست روی آن سرمایه‌گذاری كرده است. ملاحظه می‌شود كه كلیه واحدهای عملیاتی، تاكتیكی و استراتژیكی و نیز واحدهای جمع‌آوری اطلاعات در نقاط مختلف جهان بصورت یك مجموعه یكپارچه درآمده است تا آمریكا و غرب بتوانند با سرعت و دقت بیشتر در جریان امور قرار گرفته و سریعاً قادر باشند، در موارد ضروری عكس‌العمل لازم را بكار ببندند.

از این سیستم جهت ارتباط هدایت نیروهای واكنش سریع آمریكا از جمله در خلیج فارس و خاورمیانه استفاده مؤثری شده است. همچنین می‌توان از قابلیت مقابله با سیستمهای شنود و اختلال و نیز ارتباط بموقع و مطلوب با نیروهای متحرك تاكتیكی در نقاط مختلف جهان، بعنوان خصوصیت بارز دیگر این سیستم یاد كرد. بنابراین با توجه به مطالبی كه بیان شد، می‌توان به اهمیت و ارزش تجهیزات الكترونیكی و بطور كلی طیف امواج الكترو مغناطیسی پی برد. ضمناً مشاهده می شود كه اصولاً در قبال بهره‌برداری از اینگونه تجهیزات، مقابله و ضدیت با آنها نیز از اهمیت و ارزش مشابه برخوردار خواهد بود. در اینجاست كه وجود ضرورت اقدامات جنگ الكترونیك با توجه به تعاریف ارائه شده، نقش اساسی در امور نظامی پیدا كرده و جایگاهی سرنوشت ساز در جنگهای مدرن امروزی به خود یافته است و این امر تا آنجا پیشرفته است كه بصورت یك اصل و دكترین نظامی درآمده و مطرح می‌گردد كه:

«هر نیرویی كه بتواند در آینده طیف امواج الكترو مغناطیسی را تحت تسلط خود داشته باشد، طرف پیروز میدان نبرد خواهد بود.»

جایگاه اقدامات جنگ الكترونیك را می‌توان از لحاظ جنبه‌های استراتژیكی و تاتیكی مورد بررسی قرار داد.

الف- جنبه‌های استراتژیكی

اصولاً استراتژی كلی یك كشور دارای ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، اقتصادی و . . . می‌باشد با توجه به اینكه استراتژی را بصورتهای مختلف بیان كرده‌اند، می‌توان استراتژی نظامی را بدین صورت تعریف كرد كه:

«هنر و فن بكارگیری شایسته امكانات نظامی یك كشور بطوریكه بیشترین نتیجه را در رسیدن به اهداف نظامی و سیاسی آن فراهم آورد.» البته علیرغم تعاریف مختلف ارائه شده، می‌توان گفت چیزی كه همگی بر آن اتفاق نظر و تأكید دارند. اینست كه چگونه می توان به نحوی مؤثر از منابع نظامی مشخص، برای تحصیل اهداف سیاسی استفاده كرد. پس برای بدست آوردن تفوق بر دشمن لازم است مجموعه كاملی از ابزارها و وسایل در اختیار اهداف استراتژیك قرار گیرند كه این ابزارها می‌توانند هم مادی باشند و هم معنوی و روانی، بعنوان مثال از بمباران اتمی گرفته تا انواع تبلیغات و یا، . . . .

بنابراین برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین وسیله، لازم است كه نقطه ضعفهای دشمن با توانائیهای حدودی مقایسه شوند. اما اگر آنچه مورد معاوضه است، اهمیت و ارز ش بیشتری داشته باشد. آن وقت است كه گاهی چاره‌ای جز توسل به زور و قدرت ارتش وجود ندارد. اما در این‌ مورد انتخاب ابزار و وسایل استراتژیك از اهمیت بالائی برخوردار بوده و باید از نقاط ضعف دشمن آگاه بود و تا در حد امكان از آنها بهره‌برداری كرد.

با توجه به مطالب فوق در باب استراتژی ملاحظه می‌گردد كه استفاده گسترده از سیستمهای الكترونیكی و طیف امواج الكترومغناطیسی در سلاحهای مختلف نظامی و منازعات بین‌المللی این تجهیزات را بعنوان عنصر و ابزار استراتژیكی درآورده است و ادعای صحیحی است اگر گفته شود كه تجهیزات جنگ الكترونیك از مهمترین منابع و امكانات هر كشور به حساب آمده و برای نیل به اهداف هر كشوری نقش اصولی و سهم بسزائی دارند. بعنوان مثال استفاده از موشكهای دوربرد و استراتژیك، بدون كاربرد تجهیزات الكترونیكی امكان ندارد و یا استفاده از سیستمهای پیچیده مخابراتی و الكترونیكی در سیستمهای فرماندهی و كنترل –نقش و جایگاهی استراتژیك و حیاتی دارد. باید توجه داشت، علیرغم اینكه طیف امواج الكترومغناطیسی بصورت یك نقطه قوت و قدرت تسلیحات نظامی دفاعی و امنیتی درآمده است. اما وجود و ظهور سیستمها و تجهیزات ضد جنگ الكترونیكی در صحنه‌های نبرد در چند دهه اخیر، اجازه استفاده از طیف امواج الكترومغناطیسی به صورت مطلوب و صحیح را نمی‌دهد. این به نوبه خود به عنوان یك نقطه ضعف بزرگ محسوب گشته و عاملی در كاهش شدید كار آرائی و نهایتاً بی ثمری سیستمهای الكترونیكی خواهد گشت. بنابراین می شود ادعا كرد كه، اگر سیستمهای الكترونیكی و مخابراتی از ابزارها و وسائل استراتژیكی محسوب می‌شوند، اقدامات و تجهیزات ضد جنگ الكترونیك نیز یك عنصر استراتژیك محسوب گشته و می‌توان گفت در عصر حاضر با شرایط موجود یكی از بهتری و شایسته‌ترین وسایل و ابزار استراتژیكی است كه بیشترین نتیجه را در رسیدن به اهداف نظامی و سیاسی یك كشور در راستای تفوق بر دشمن ایجاد می‌نماید. مؤید این مطلب نتایج و آثار مرتبط با استفاده از این سیستمها در دو یا سه دهه اخیر می‌باشد. برای روشن شدن مطلب، مناسب است در اینجا دیدگاههای شرق و غرب نسبت به مقوله الكترونیك آورده شود.

آن استراتژی كه غربیها و در راس آنها آمریكا جهت مقابله با دشمن به تعریف آن پرداخته، اقدامات مقابله با فرماندهی و كنترل نامیده شده كه عبارتست از، مجموعه‌ اقداماتی كه به منظور حفظ و نگهداری سیستمهای فرماندهی و كنترل نیروهای فردی و در مقابل، ممانعت از بهره‌برداری دشمن از سیستمهای فرماندهی و كنترل مربوطه‌اش اعمال می‌گردد. علیرغم اینكه جنگ الكترونیك به تنهایی به عنوان یك مجموعه مستقل نیز می‌تواند عمل كند در این استراتژی اقدامات جنگ الكترونیك بعنوان یك عنصر پشتیبانی- رزمی و همراه با آن اقدامات مطرح می‌شود از طرف دیگر شرقیها و در رأس آنها روسیه نیز استراتژی خاص را تعریف كرده‌اند كه آنرا نبرد رادیوالكترونیكی نامیده‌اند كه عبارت است از «مجموعه كامل اعمال مرتبط با یك نبرد و تدابیری كه در ارتباط با آن اتخاذ می‌شود از قبیل جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات الكترونیكی، اقدامات فعال و غیر فعال ضد راداری، اقدامات ضد سیستمهای اپتیكی و مادون قرمز و بالاخره انهدام فیزیكی امكانات الكترونیكی دشمن.» آنچه كه در این استراتژی محور كار قرار دارد، اقدامات جنگ الكترونیك و خصوصاً فعالیتهای شنود و محل یابی به روش الكترونیكی است. در این دیدگاه ابرقدرت شرق بنا به اظهار نظر كارشناسان از لحاظ تئوریك، دیدگاهش فراتر از ابر قدرت غرب رفته هر چند در عمل، از غربیها عقب‌تر است.

 دانلود پروژه پشتیبانی الکترونیک ES

نوع مطلب : پروژه پایان نامه تحقیق، رشته برق، 
برچسب ها : گیرنده های سوپرهتروداین باند باریک، تحقیق ویژگیهای نمونه یک سیستم ESدریایی، خرید مقاله درباره پشتیبانی الکترونیک es،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 01:45 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this web page is really nice.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب